Yeni Çipli Kimlik Kartları 2017 Yılında Dağıtılmaya Başlanıyor!


Projesi bir süredir devam eden ve birkaç pilot ilde denemelerinin devam ettiği çipli kimlik kartları için nihayet tarih verildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı artık bu yeni kimlik kartlarını kullanmaya başlayacak (zaten şimdikileri çalmışlardı). Yeni nesil nüfus cüzdanı beraberinde bir çok yeniliğide getiriyor.
Konu ile ilgili bir konuşma yapan sayın Başbakan Binali Yıldırım, darbe sonrası valiliklerin ve İl Özel İdareleri yeni düzenlemelerden geçireceklerini ve hemen ardından yeni kimlik kartlarının dağıtılacağını belirtti. Sayın Başbakan’ın söylediğine göre yeni kartlar 2017’de dağıtılacak ve yılın sonuna kadar herkese ulaşmış olacak.

Nedir Bu Çipli Kimlik Kartı?

Yeni çipli kartları hali hazırda kullanığımız nüfus cüzdanlarının yerine geçecek ve boyutsal olarakda kredi kartı ebatlarında olacak. Geleneksel ve moden Türk desenlerinin üzerinde yer alacağı bildirilen yeni kimlik kartı hem ulusal hemde uluslararası alanlarda geçerli ve zorunlu olacak. Sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi kartların yerine de geçecek olan çipli kimlik kartı hakkınızdaki tüm bilgileri üzerinde ki ”çip”te barındıracak.
s-881339324f4b407f304392ac87eca7e9f1234355
TÜBİTAK tarafından yapılan birçok güvenlik önlemleri ve sistemleri sonucu kartlar hem yazılımsal olarak güçlü olacak hemde kopyalanması imkansız gibi olacak zira her kart kişiye özel olacak ve içindeki mürekkepten tutunda nano yazı ve grafikler farklı olacak. Yani işin özü, tüm yetkililer çok güvenli olacağını söylüyor.
Dediğimiz gibi uluslararası alanlarda da kullanılacak yeni kimlik kartları üzerinde bilgilerin İngilizce halleri de yer alacak. Bunların yanında Türk rengi olarak kabul edilen turkuaz, kartların rengi olacak. Hali hazırda pembe-mavi gibi bir ayırım olmayacak. Bunun nedeni kadın-erkek eşitliğine vurgu yapmak. Yeni kimlik kartlarını dağıtıma başlandığı zaman 15 TL ücret ödeyerek alacaksınız.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bakalım gerçekten bu sefer dağıtılacak mı uzun süredir yeni kimlikler geliyor söylentisi var ama bu sefer kesindir umarım 🙂 Teşekkürler