Yeni Nesil Samsıung Exynos 9 İşlemcilerden İlk Detaylar


Samsung tarafından geliştirilen Exynos yonga setleri bildiğiniz gibi genellikle yine Samsung markalı telefonlarda boy gösteriyor ve çok nadiren farklı markalarda kullanılıyor. Samsung’un üst seviye serileri olan Note ve S serilerinde kullanılan Exynos yonglarının yeni nesli Exynos 9 adı altında karşımıza çıkacak.
Galaxy S7 ailesinde ve Note 7’de kullanılan Exynos 8890 işlemcisi her açıdan beğenilmiş aynı zamanda firmanın ilk özelleştirilmiş çekirdek tasarımına imza attığı yonga olmuştu. Galaxy S8 ve Note 8 modellerinden kullanılacak olan yeni nesil işlemci olarak şimdiye kadar Exynos 8895 isimleri etrafta dolanıyordu ancak firma tarafından yayınlanan küçük bir paylaşımda artık yeni neslin Exynos 9 olarak geleceği onaylandı.
Exynos 9 adı altında kaç adet işlemci olacağını bilmiyoruz fakat tek bir yonganın olmasına da muhtemel gözüyle bakıyoruz. Bununla birlikte yeni nesil işlemcide özelleştirilmiş Mongoose 2 çekirdeklerinin kullanılması bekleniyor. 2.5-3GHz bandında hızlarda çalışacak bu çekirdeklere enerji tasarrufu ile öne çıkan dört adet Cortex A53 birimleri eşlik edecek. Grafik tarafındaki yükü ise hali hazıdaki en güçlü GPU olan Mali-G71 taşıyacak.


Tüm bunlara ek olarak Exynos 9’un 10nm üretim sürecinde bantlardan geçeceği aslında en büyük fark olarak dikkat çekiyor. Üretim geometrisinin gelişmesi işlemci performansına doğrudan pozitif etki sağlayacaktır. Bununla birlikte daha az ısınıp daha yüksek frekans değerlerine çıkılmasına olanak sağlayacaktır. Yani 14nm’den 10nm’ye düşüş ile Samsung, daha yüksek performans, daha yüksek enerji verimliliği, daha az zar alanı ve daha az ısınmayı sunacaktır.
Dediğimiz gibi Exynos 9 kesin olarak Galaxy S8’de kullanılacak. Galaxy S8’in bazı bölgelerde Snapdragon 835 ile de çıkacağını belirtelim. Dolayısıyla performans noktasında Snapdragon 835’den pek geri kalmayacaktır veya çok fazla da öne geçmeyecektir. Diğer taraftan Apple tarafındaki rakibi ise Apple A11 olacak.
Kaynak; PhoneArea


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.