Yeni Raporlar Türkiye'nin Mobil Veri Hızının ABD'den Yüksek Olduğunu Gösteriyor!


Londra merkezli OpenSignal tarafından yapılan ye araştırma raporların Türkiye‘nin mobil internet hızının az farkla da olsa ABD’den daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Şebeke ve mobil ağ hızları performansı konusunda uzmanlaşan şirket geniş kullanıcı kitlesi ile ciddi araştırma sonuçlarına ulaşabiliyor. Şirketin yaptığı son araştırma ise 95 ülkenin mobil internet performansını gözler önüne seriyor.
opensignal
Yayınlanan raporlara göre Türkiye‘nin internetinin %86.5‘i 3G ve daha yüksek kapsama alanına sahip durumda. Hız bakımından ise 12.52 Mbps hız ile listede 36. sırada yer alan ülkemiz bir çok gelişmiş ülkenin önünde yer alıyor ancak hala yeterli değil gibi. Listede 38. sırada ise 12.34 Mbps ile ABD yer alıyor. ABD’nin kapsama alanına baktığımızda ise %91.69 olduğunu görmekteyiz.
Kapsama alanı bakımından listenin tepelerine baktığımızda ise burada sırayla Güney Kore, Japonya ve İsrail yer almakta. Aynı şekilde kapsama alanlarıda sırayla %98,54 – %95, 52 – %95,23 olarak gerçekleşmiş durumda.

mobil ağ kapsama alanı
Mobil ağ kapsama alanı.

Raporda yer alan ülkelere hızları bakımından baktığımızda sıralamanın lider hariç değiştiğine şahit oluyoruz. Bu alanda Güney Kore 41,34 Mbps ile lider durumdayken Singapur 31,19 Mbps ile ikinci, Macaristan ise 26,15 Mbps ile üçüncü olarak yer alıyor. Türkiye raporda genelde listelerin ortalarında yer alıyor. Mobil internet hızlarımız yeterli diyebilecek seviyede diyebiliriz ancak yinede gelişmesi gerektiği de ortada. OpenSignal’in yayınladığı raporun detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz; OpenSignal


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.