Yeni SnapDragon Samsung Üretimi Olabilir


Bilindiği üzere Samsung yonga üretiminde son dönemde yaptığı yatırımlar ve atılımlar ile adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştı.. Ayrıca 14nm Exynos 7420 yongası ile rakibi SnapDragon 810′a çok iyi bir cevap veren Samsung, firmaların dikkatini iyice üzerine çekmişti. Qualcomm‘da bu yükselişi görmüş olmalı ki yeni yongasını Samsung’a ürettirmeyi planlıyor. Öyle ki  Apple’ın, A9 yongasını üretebilmek için Samsung’un kapısını çalmak zorunda kaldığı da biliniyor. Bunun başlıca nedeni TSMC‘nin 20nm üretimde kalması oldu diyebiliriz.
gsmarena_001

Qualcomm’da SnapDragon yongalarını TSMC’ye üretiyordu ve dolayısıyla TSMC’de ki aksaklık ve rakibine göre üretim teknolojisinin geride oluşu SnapDragon 810 yongasının ölü doğmasına neden olmuştu. TSMC şu sıralar hem üretim hacminde yoğunluk yaşarken aynı şekilde üretim teknolojisinde de aksaklıklar yaşıyor. Firma en azından bu yıl 16nm üretim teknolojisine inerek zaman kazanmayı umuyor. Qualcomm için büyük önem taşıyan SnapDragon 820’yi muhtemelen Samsung’un üreteceği gözüküyor. Henüz iki firmadan da bir açıklama gelmiş değil fakat pazarın durumuna baktığımızda Samsung’un diğer yonga üreticilerine göre üstünlüğü bariz gözüküyor. Samsung bir kaç yıl önce yaptığı atılımların meyvesini almaya başladı diyebiliriz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.