Yerli İşlemciler Ne Kadar Yerliler?


Gündem konularından birisi de yerli işlemci konusu. Son günlerde artan yerli girişimlerden birisi olacak olan yerli işlemci üretimini değerlendirdik. Olayın nasıl olduğunu aktarmaya çalıştık. İyi seyirler.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Arkadaşlar teoride doğru söylüyorsunuz ama pratikte işler söylediğiniz gibi yürümüyor. Örneklerle açıklayayım. Belirli ücretler veya çıkarlar doğrusunda patent hakkı satışı ve değişimi dünya şirketleri arasında mevcut. Örneğin; Samsung ve Google arasında karşılıklı patent hakkı kullanımı anlaşması var. Ayrıca Intel 2016 yılına kadar dahili ekran yongalarını Nvidia’dan alığı patentler ile geliştirdi. 2017 itibari ile AMD (Ati) patentlerini aldı. Bu global firma patent alımları 5-10 milyar $ civari gerçekleşiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu rakamı çerez ithalatı için kullanıyor. Bu da gerçek tarafı. Firmalar sermaye geliştirmek için patent satıyorlar. Önemli olan satınalma kurumunuzun hangi yılın teknolojisini aldığı. Mesele Intel’in 1993 pentium mimarisini size aynı paralara çaktırmasını engellemek. Bu anlamda siyasi şakşakçılığa ben de son derece karşıyım.