Yerli Mucitler Çanaksız Uydu Üretmeyi Başardı


İznik’te  yaşayan Mehmet Mert ve arkadaşları tarafından çığır açacak bir icat geldi. Mehmet Mert 9 yıl farklı uydu firmalarında çalıştıktan sonra kendi işini kurma kararı alıyor ve işte bu başarı öyküsü de böyle başlamış oluyor.
Hedefleri ilk olarak çanak anten ile LNB arasında ki kabloyu kaldırıp kablosuz bir uydu yapmaktı ancak girişimciler sadece bir işi yapmakla kalmaz devamını da getirir. Cihazı geliştirmeye devam eden ekip sadece elektrik bağlantısı ile çalışan uydu cihazı yaptı. Çalışması için elektrik ve TV ile arasında ki görüntü aktarımını sağlayacak kablo gerekiyor. Cihazın çalışma mantığı genel olarak GPS sistemine benziyor diyebiliriz. Gereken tüm her şey cihazda mevcut bu sayede cihaz direk olarak uydu ile etkileşime geçebiliyor ve HD kanallar dahil tüm kanalları gösterebiliyor.
canaksiz-cihaz-1
Mehmet Mert cihazlarını geliştirmeye devam ettiklerini, tasarımını ve güç tüketimini daha da azaltmak istediklerini söyledi. Bu sayede cihazları TV içerisine yerleştirilebilir bir konuma sahip olabilecek. Patent başvurusunda bulunan Mehmet Mert cihazlarının seri üretime geçeceğini ve 150-200₺ arasında fiyatlandırmaya sahip olacağını belirtti. Açıkçası ülkemizde son zamanlarda girişimci ruhluların atılım içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu proje ve cihaz sayesinde şehirlerde ki çanak anten kirliliğinin önüne geçilebilir. Daha önce yerli projeler ile ilgili yazılarımızda da söylediğimiz gibi, devletin bu projelere destek çıkması gerekir. Aksi halde projelerin gerçekleşmesi son derece zor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.