Yine Hack, Yine Yahoo; Bu Üç Oldu


İnternet tarihinin köklü isimlerinden biri olan Yahoo son dönemde belini düzeltebilmiş değil. Arka arkaya gelen hack darbeleri, çalına kullanıcı verilerine son olarak bir yenisi daha eklendi. İlk olarak 500 milyon, sonrasında da 1 milyar kullanıcısının verilerini kaptıran firma, şimdi yeni bir hack saldırısına maruz kaldıklarını bildiriyor.
Geçtiğimiz Kasım ayında fark edilen olay hakkında Yahoo soruşturma talebinde bulunmuş durumda. Son iki yılı kapsayan siber saldırının kaç kullanıcıyı hangi düzeyde etkilediği şimdilik bilinmiyor. Ancak saldırganların sadece tarayıcı çerezlerini kullanarak kullanıcıların hesaplarına şifre gerekmeksizin girmesine olanak sağlayan bir açık söz konusu. Dolayısıyla çok sayıda kişinin etkilendiğini tahmin etmek yanlış olmayacaktır.

Yahoo güvenlik duvarı (Temsili)

Bununla birlikte Yahack… Pardon, Yahoo tarafından belirtilenlere göre saldırının kaynağında hükümet destekli gruplar bulunuyor. Bu söylemi ABD’li bir şirket kullanıyorsa hemen aklımıza Rusya veya Çin hükümetleri geliyor doğrusu. Tabi net sonuç elbette soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır.
Verizon’a satılmanın eşiğinde olan Yahoo gibi bir firmanın bu kadar kolay hackleniyor olması endişe verici.
Kaynak; BGR


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.