Yurt Dışından Alınan İkinci Telefonu Kullanmak Artık Yasak


Bildiğiniz gibi ülkemizde yurt dışından alınan veya geitirilen telefonlara karşı belirli bazı kısıtlamalar bulunuyor. Sıkılaşma politikasının bir gereği olan bu uygulama şimdi ise daha da katılaşıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre Gümrük Kanunu’nda önemli bir değşikliğe gidildi. Kanunda yer alan 235. madde ile 2011 yılına çıkarılan bir genelgenin çelişkiye neden olduğu belirtilirken yeni düzenlemede bu çelişkinin ortadan kaldırıldığı belirtildi.
Düzenleme ile birlikte yurt dışından yolcu ile getirilen ikinci veya daha fazla miktardaki telefonun IMEI numarası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) iletilecek ve cihazın Türkiye sınırları içerisinde kullanımı tamamen yasaklanacak. Ek olarak cihazı getiren kişiye de cezalı vergi işlemi yapılacak. Bununla birlikte yurt dışından 2 yılda 1 adet telefon getirmeniz ve bunu dolaşıma sokabilmeniz hala mümkün, bu konuda bir değişiklik yok.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.