Zenmate internet hızınızı yükseltir mi?


Merhabalar;
Bugün beğenilen serilerimizden devam ediyoruz. Yeni bir “Efsane avcısı” bölümünde bu sefer ki fenomen konumuz; “Zenmate kullan, hızın artar.” Ülkemizde her internet sorunu yaşandığında, insanlardan bu cümleyi duymamız oldukça olası. Peki bu durum doğru mu? İstanbul’da lodosun hakim olduğu bu günlerde, zenmate serverlarına bağlanarak teker teker test yaptık işte sonuçlar;

Zenmate Amerika

Zenmate Almanya

Zenmate İngiltere

Zenmate olmadan İstanbul

Peki neden bu şekilde deniyor?

Hava muhalefetinin yoğun olduğu durumlarda, internete bağlandığınız server hava şartları yüzünden istenildiği gibi çalışmayabilir. Fakat o server’da basit değişle internetin üretildiği yere, yani bir santrale bağlı olduğu için size oradan çekebildiğini aktarabilmektedir. Hava muhalefeti olduğu zamanlarda ise bağlı olduğunuz server; santralden interneti iyi bir şekilde çekemeyebilir. İşte bu aşamada VPN kullanılarak başka bir server’a bağlanılarak sorununuzu gidermeye çalışırsınız. Zenmate de bu mantıkla çalışmaktadır. İnternet hızınız 16mbit iken hava şartları yüzünden 1mbit alıyorsanız Zenmate kullanabilirsiniz mümkün olduğunca artış sağlarsınız fakat 16mbit internet hızınız varsa zaten 14mbit hız alıyorsanız, Zenmate hız bakımından size hiçbir şey kazandırmaz aksine geriye bile düşürebilir. Kanıtlar ise yukarıdadır.
O zaman çok çok ekstrem durumlar olmadığı sürece;
Zenmate, internet hızınızı yükseltiyor efsanesi de böylece: Çürütüldü!
Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere esen kalınız!


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.