Apple davetiyeleri gönderdi. Peki 9 Eylül’den ne bekliyoruz?


Takviminizi ayarlayın, Apple yeni nesil iPhone’u 9 Eylül günü tanıtacak. Her zaman olduğu gibi Apple etkinliğin kapak fotoğrafıyla bir hayli dikkat çekti. Kapaktaki “Hey Siri, give us a hint” (Hey Siri, bize ipucu ver) yazısını gören herkes iPhone’nunu eline alıp kendi dilinde bu cümleyi Siri’ye söyledi. Siri ise beklenildiği gibi eğlenceli cevaplarla karşılık verdi.
Sİri cevabı
Apple 9 Eylül’deki etkinliğinde iPhone 6S’i tanıtacak orası kesin. Peki sadece bu kadar mı? Başka neler olacak? 6S’de ne gibi özellikler bekliyoruz? Siri bize ipucu vermedi ama gelin bu soruları cevaplandırmaya çalışalım J
iPhone 6S’te radikal değişiklikler beklenmiyor. Bu zamana kadar çıkan sızıntılara göre en büyük değişikliklerden biri Apple Watch’daki Force Touch özelliğinin iPhone 6S’e gelmesi olacak. Force Touch’ın iPhone’lara gelmesi halinde kullanıcılar çok farklı bir iPhone deneyimi yaşayacak.
Bir diğer sızıntı iPhone’nun RAM kapasitesi hakkında. Her ne kadar iPhone 6S’te 2GB RAM olacağı konuşulsa da sonradan çıkan sızıntılar bunu yalanlamış ve insanların kafasını karıştırmıştı. Doğrusu Apple’ın yeni nesil iPhone’larda kullanıcı karşısına tekrar 1GB RAM ile çıkması büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir.
iPhone 6S’in güçlendirilmiş 7000 serisi alüminyum kasaya sahip olacağı da güçlü iddialardan bir tanesi. Ayrıca söylentilere göre iPhone 6S, 12 megapiksellik 4K video kaydı yapabilen geliştirilmiş bir arka kamerayla kullanıcılara sunulacak. Apple’ın tıpkı iPhone 5C’de olduğu gibi iPhone 6C adında bir model çıkartacağı da dedikodular arasında yer alıyor. Renk seçeneklerinde ise Apple’ın “Rose Gold” adını verdiği pembe renkli bir iPhone sunması bekleniyor.
İphone 6S
Apple’ın 9 Eylül’deki etkinliğinde iPhone dışında beklenen yeni donanımlardan bir tanesi de Apple TV. Bildiğiniz gibi Apple TV uzun zamandır donanımsal olarak güncellenmiyor. Bu yıl yeni Apple TV’lerde büyük değişikliklerin olacağı konuşuluyor. Apple TV’nin A8 işlemciyle gelmesi, Siri ve Apple Store desteği bulundurması bekleniyor. Tasarımının değişip değişmeyeceği ise merak konusu.
Diğer bir dedikodu ise iPad’ler hakkında. İddialara göre Apple, iPad Pro ve iPad Mini 4’ü 9 Eylül’e saklıyor ama diğer bir yandan iPhone birlikte yeni iPad modellerinin tanıtılması da düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Belki iPhone tanıtıldıktan kısa bir süre sonra küçük çaplı bir etkinlikle yeni iPad’ler duyurulabilir. Göreceğiz…
9 Eylül’de iPhone 6S ile birlikte şüphesiz yeni işletim sistemleri iOS 9 ve Watch OS 2’nin de çıkış tarihleri açıklanacaktır. WWDC 15’te detaylı olarak üzerinde durulan iOS 9 ve Watch OS 2 birçok yenilik ve iyileştirme barındırıyor.

ios 9
Apple’ın 9 Eylül’deki iPhone 6S etkinliğinden beklentilerimiz bunlar. Belirtmekte fayda var burada yazılanların çoğu sızıntı haberlerden elde edilen bilgilerle yazıldı. Yani buradakilerin doğru olma ihtimali yüksek ama Apple her zaman için bizleri şaşırtabilir. Bakalım 9 Eylül’de Apple bize nasıl bir sunum hazırlamış merakla bekliyoruz.
Bu arada unutmadan söyleyelim. Apple’ın 9 Eylül’deki etkinliğini Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge’den de seyredebilirsiniz. Bugüne kadar sadece Safari’den izleme imkanı bulduğumuz etkinliğin canlı yayınını artık Microsoft Edge tarayıcısı da destekliyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir