Android 8.0 Oreo Yayınlandı; İşte Yenilikler ve Güncelleme Alacak Cihazlar


Yeni tatlımız Oreo

Uzunca süren Beta ve önizleme sürümü testlerinden sonra nihayet Android 8.0 ya da Android Oreo, artık final sürüme ulaştı ve yayınlandı. Bir süre önce resmen adı Oreo olarak belirtilen yeni Android sürümü, radikal diyebileceğimiz yeniliklerden ziyade daha temiz bir kullanıcı deneyimine odaklanıyor.
Zaten oldukça doygun hale gelmiş olan Android’in şimdilik yenilikten ziyade kullanıcı deneyimini yukarlara yükseltmesi gerekiyor. Android Oreo ile birlikte;
Geliştirilmiş Doze modu: Güç tasarrufu için daha geliştirilmiş enerji tasarruf modu.

Yenilenmiş Bildirim merkezi: Bildirimler artık kategorilere ayrılıyor.
Resim içinde Resim -PIP: Video izlerken ilgili uygulamadan çıksanız bile video penceresi ekranda kalıyor ve izlemeye devam edebiliyorsunuz, farklı uygulamaya girseniz bile.

60 yeni Emoji geliyor.

Uyarlanabilir İkon: Yuvarlak veya kare şekline bürünebilen ikonlara ayrıca dokunduğunuzda tepki verebilen animasyonlar eklenebilir.
Farklı kaynaklara sınırlama; Google Play dışında dışarıdan ya da internetten cihaza APK yüklemek kısıtlanıyor, özel izinler gerekiyor.
Çoklu pencere, WiFi, kilit ekranı, Uygulama Rozeti, Ayarlar ve Hızlı Ayarlar alanında geliştirme ve yenilikler geliyor.

Android 8.0 Oreo final güncellemesi Pixel, Nexus 5X, Nexus 6P ve Android One  cihazlarına kısa bir sürede gelecek. 90 gün içerisinde diğer markaların amiral gemi modelleri Android 8.0 Oreo güncellemesi almaya başlayacak. Yani Galaxy S8 ailesi, çıkacak olan Note 8, LG G6, HTC U11 gibi amiral gemileri 3 ay içerisinde güncelleme almaya başlayacak.
Firmalar yakında güncellemeler için yol haritalarını açıklayacaktır. Takipte kalın.

#Kaynak; Google


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir