Carrier-Grade NAT (CGN) / Large-Scale NAT (LSN) Nedir? Nasıl kurtulurum?


Kokuyu aldın mı? Ayrıntı kokuyor…

İnternet sitelerine erişimde ve oyun sunucularına bağlantıda bir dengesizlikten şikayet ediyorsanız sizde CGN arkasında olabilirsiniz.
Normal koşullarda IPV6 bağlantısına sahip olmayan tüm kullanıcılar NAT arkasından İnternet’e erişim sağlamaktadır. NAT dediğimiz şeyin açılımı Network Address Translation’dur ve Türkçesi Ağ Adresi Dönüştürme’dir. Internet’de tüm bilgisayarlar birbirine ağ şeklinde bağlıdır, bunu bir örümcek ağına benzetebiliriz. Bu ağdaki bilgisayarlar birbirleri ile IP -ip- (Internet Protocol) aracılığıyla iletişim kurarlar. Ev ağınız bir yerel ağdır. Bu ağ içindeki veri, normal koşullarda Internet ağına çıkış sağlayamaz ya da Internet ağından yerel ağa bir veri giremez. Peki biz bu durumdayken nasıl oluyor da Internet’e bağlanıyoruz diye fikir yürütmeniz oldukça mantıklı. Bunu sağlayan şey NAT’dır.

NAT’ı size kısaca bir senaryo ile açıklayalım.
Siz örneğin 8.8.8.8 IP adresine erişmeye kalktığınızda bu bağlantı modeme yöneltilir ve modem sizin için bu sorguyu kendisi yapıyormuş gibi 8.8.8.8 adresine gönderir. Yine bu 8.8.8.8 IP adresi üzerinden gelen istek modeme gelir ve modem onu size yönlendirir. NAT mantığı basit bir şekilde ifade etmek istersek bu şekildedir.
Modem üzerinde port açma ya da port yönlendirmesi dediğimiz sistemde de modem üzerinde belirlediğiniz porta gelen tüm isteklerin yerel ağda bulunan bilgisayara yönlendirme işlemidir.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi kullandığınız modem Internet’e bağlıydı fakat IPV4 adreslerinin dünya üzerinde tükenmesiyle artık modem de bir NAT arkasında iletişim kurmaya başladı. CGN uygulaması yapılmasaydı yeni abonelere Internet hizmeti verilemezdi. Bu uygulama ile modemlerde artık bir havuz üzerinden Internete bağlanır duruma geldiler. Hatta bazı kullanıcılar buna havuz IP sistemi de demeye başladı.
CGN arkasında olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu modeminiz de bulunan WAN IP adresi ile https://dijitaller.net/ip-adresim üzerinde gördüğünüz IP adresinin aynı olup olmadığına bakmaktır.

CGN ne Gibi Sorunlara Neden Olabilir ?

Halk değimi ile gerçek IP alamama (CGN) bazı kullanıcılarda problemlere neden olduğu bilinmektedir.
Karşılaşabileceğiniz  problemler :

 • Tarayıcı üzerinde ( Örnek Google Chrome) DNS adresi bulunamadı hatası.
 • Yavaş indirme problemi.
 • İndirme hızının sabit olmaması, sürekli olarak yada aralıklı olarak dalgalanması.
 • Online oyunlarda yüksek ping problemi.
 • Online oyunlarda pingin sabit olmaması, zaman zaman dalgalı olması.
 • Web sitelerinin yavaş açılması.
 • Web sitelerinin hiç açılmaması.
 • Web sitelerine aynı ip adresinden yüksek oranda istek gitmesinden sizi bot zannetmesi. (örnek google bot doğrulama)
 • Port Yönlendirmesi (Port açma) yapılamaması ve bu yüzden evdeki sistemlere direk erişim sağlanamaması.
 • Güvenlik kamerası sitemlerine uzaktan erişim sağlanamaması.

Yukarıda belirtiğimiz problemlere her kullanıcıda rastlanmıyor fakat şuan için nadir olsa da bazı kullanıcılar bu tip problemlere denk gelebiliyorlar. Dünya üzerinde boşta kalan IPV4 adresleri azaldıkça ve İnternet abonesi artıkça bu ve benzeri problemlere rastlayan kullanıcılar artacaktır.

CGN’den Nasıl Kurtuluruz ?

CGN arkasında bir problem yaşıyorsanız ya da ev ağınıza direk erişmek istiyorsanız bunun şuan için Türkiye de tek bir çözümü var. Servis sağlayıcınızdan statik ip adresi talebinde bulunmanız gerekiyor.  Statik IP ücretli bir servistir.  Boşta şuan için kullanılmayan bir ip adresi sizi adınıza tahsis edilir ve modemi kapatıp açsanız daha süreli olarak bu ip adresine bağlı kalırsınız.

CGN Esas Çözümü Nedir ?

CGN esas ve kalıcı tek çözümü IPV6 dan başka bir şey değildir. İnternet Protokolü sürüm 4 (IPV4) 32 bittir yani 232 dir ve buda 4,294,967,296 adet IPv4 adresi demektir. Örnek bir ip adresi isterseniz 104.31.71.93 adresini size örnek olarak gösterebiliriz. İnternet Protokolü sürüm 6 (IPV6)  128 bittir yani buda 2128 tekabül eder ve buda dünya üzerinde 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456 adet IPV6 adresi var demektir. IPV6 adreslerinde bazı harfler de kullanılmaktadır ve bazılarında kısaltma uygulanabilir. Örnek bir ip adresi olarak 2400:cb00:2048:1::681f:465d  ve 2001:240:6f5c:623:5816:f6ee:9dfb:d6d3 adreslerini gösterebiliriz.
Ülkemizde yer alan servis sağlayıcıları IPV6 bağlantısını kullanıcılara ulaştırma konusunda fazla bir yol kat etmemiş olsa da yurt dışında Avrupa ve Amerika da ipv6 ülkemize göre daha yaygın durumdadır.  IPV6 yönetimi IPV4 e göre daha karmaşık olduğundan ve cihazlarında güncellenmesi gerektiğinden ülkemizde servis sağlayıcılar tarafından şuan için pek tercih edilmiyor gibi gözüküyor. Dünya genelindeki IPV6 durumuna Google hazırladığı siteden bakabilirsiniz.

IPV6 Hakkında Bilinen Yanlışlar

İnternet Protokolü sürüm 6 (IPV6) hakkında toplum içine bilinen bazı yanlış düşünceler var. Bunları aşağıda görebilirsiniz.
-IPV6 geçince ipv4 olan site ve oyun sunucularına erişim olmayacakmış.

+Böyle bir durum söz konusu değildir. IPV6 desteklemeyen sadece IPV4 destekleyen sitelere IPV6 üzerinden NAT64 uygulaması ile yada DSLİTE ile erişim sağlanabilir. Bahsetiğimiz iki teknoloji dışında daha birçok çözüm yurt dışında servis sağlayıcılar tarafından kullanılıyor.

-Evdeki eski cihazlar (Televizyon vb akıllı ürünler) IPV6 desteklemiyorsa kullanılmaz hale gelecek.

+Bu bir üstte belirtiğimiz duruma benzer bir sorundur. Buna yine modem üzerinde çözümler uygulanabiliyor. Örnek vermek gerekirse evimde LG televizyon var ve IPV6 desteklemiyor fakat çeşitli sistemler ile gayet de IPV6 üzerinden IPV4 internete sorunsuz bir şekilde erişmektedir.

-IPV6 güvenlik açığına neden oluyormuş.

+IPV6 da sistemler direk olarak internete bağlı durumda. Normal bir kullanıcının bilgisayarında bir sunucu uygulaması yüklü olmaz ve Güvenlik duvarı sistemi de internetten gelecek isteklere engelleme şeklinde tasarlanmıştır. Sadece eğer evinizde eski bir nas gibi sunucusu varsa bu IPV6 destekliyorsa ve cihaz üzerinde bir güvenlik açığı bulunuyorsa bir problem yaşanabilir. Güvenlik açığı bulunmayan sistemler için bir problem oluşmaz. Güvenlik açığı olduğunu düşündüğünüz sistem varsa zaten bunu modem üzerindeki firewall sistemi ile koruyabilirsiniz.

-IPV6 daha yavaş ve yüksek pingli bağlantıya sahipmiş.

+Normal koşullarda böyle bir problem oluşmaz. Avrupa ve Amerika’da bulunan servis sağlayanlarının İnternet erimini sağlayan ana omurga dediğimiz sistemleri IPV4 desteklediği gibi IPV6 da desteklemektedir. Çok nadiren bazen erişimde sıkıntı olabiliyor fakat bu normal bir kullanıcının anlayamayacağı kadar önemsiz problemler.

Bu yazımızın da sonuna geldik. Merak ettiğiniz ya da yaşadığınız bir problem konusunda nasıl bir çözüm üretileceğinizi bize aşağıda bulunan yorumlar kısmından ya da Twitter üzerinden sorabilirsiniz. Problemsiz bir İnternet bağlantınızın olması dileği ile. Ve evet, elbette yazıyı paylaşmanız hoşumuza gider.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhabalar. Cihazımdaki WAN ip adresi ile myip de sorguladığım adres ayni. CGN havuzunda mıyım? Hala port yönlediremiyorum. Teşekkürler.