GDDR5X Bellekler Nedir? HBM Belleklerden Daha mı Hızlı?


Ekran kartı sektöründe son dönemlerde kıyasıya teknoloji yarışı sürüyor. Özellikle ekran kartlarında kullanılan bellek teknolojilerinde bir atılım söz konusu. Bildiğiniz gibi AMD, Radeon Fury gibi üst seviye kartlarında HBM bellek standardına geçmişti. GDDR5 belleklere göre daha üstün olan bu teknoloji hakkında sizlere ayrıntıları önceki makalelerimizde aktarmıştık.

8c8c9d94-f270-40d4-b11d-5598f9d95f1b
GDDR5X teknolojisi ise GDD5’in bir sonraki nesli diyebiliriz. Micron tarafından elde dilen bilgilere göre GDDR5X bellekler mevcut bant genişliğini iki katına çıkaracak. Ek olarak GDDR5 teknolojisinde belleklere 32-bit erişim imkanı varken GDDR5X’de 64-bit erişim imkanının kapıları açılacak. Dolayısıyla 8Gb/s olan veri aktarım hızı gelecek yıl itibari ile 10-12Gb/s sonraki yıllarda ise 14/16Gb/s hızlara çıkacak.
Micron-GDDR5X-Memory-Standard
Bellek bant genişliği etrafında olaya baktığımızda ise GDDR5X’in iki kat performans vereceğini söylemiştik. Yani hali hazırda GDDR5’te ulaşılan 400 GB/s bant genişli yeni teknoloji ile 800 GB/s seviyelerine ulaşacak. HBM belleklerin ilk neslinde ise bu rakam 512GB/s seviyelerinde. 4 katmanlı bu belleklerin katman sayısı arttıkça 1TB/s seviyelerine de çıkılıyor. Öyle ki zaten bu iş için gelecek yıl AMD, HBM 2 belleklere öncelikli geçiş yapacak.
Fakat burada iki farklı durum var. HBM 2 ve HBM belleklerin üretim hızı düşük ve maliyetli ancak GDD5X’de ise üretim zaten çok hızlı ve düşük maliyetli ayrıca bu teknoloji için bellek kontolcülerin revize edilmesi yeterli.
Görünen o ki gelecek yıl tepe modeller dışında yine HBM bellekleri göremeyeceğiz. Üst tepe modellerinde Nvidia ve AMD, HBM bellek standardını kullanan boyut olarak küçük ekran kartlarını görürken bir alt basamakta GDDR5X ve daha alt sınıfta ise GDDR5 bellekleri göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir