Nvidia Pascal Mimarisinden Yeni Detaylar Geldi


Nvidia, 2016 yılında Pascal mimarisine geçecek. Firma bu mimari ile gelecek sene yine tepeye oynamaya şimdiden aday diyebiliriz. Nvidia, Pascal mimarisinin yanında yeni ekran kartlarında High Bandwidth Memory (HBM2) belleklere de geçiş yapacak. HBM2 bellekler 1. nesil HBM’lere göre daha geliştirilmiş ve 4GB olan boyutu 8GB’a arttırılmış. Bu sayede üksek çözünürlükte daha iyi sonuçlar almamıza doğrudan etki edecek olan bu bellekler söylenenlere göre ilk olarak AMD’nin eline geçecek. Bellekler yine 4096-bit veri yoluna sahip olacak.

NVIDIA-2016-Roadmap-Pascal-GPU
Nvidia öte yandan yeni GPU’su olan GP100‘ü de hazırlıyor.  GP100’ün muadillerine göre %40 daha hızlı olurken %60’da daha az enerji tüketmesi ön görülüyor. Tabi bu kıyaslama da nanometre değeri oldukça önemli. GP100 GPU‘su 16nm FinFET sürecinde TSMC tarafından üretilecek. Ayrıca bu çipsetin Samsung tarafından 14nm  litografisinde üretileceğine dair söylentiler var ancak büyük ihtimal üretimi TSMC üstlenecektir.

5f9d9c92-bcea-421c-abbd-9c997440ddaf
GP100‘ün iki farklı varyasyonunun olması bekleniyor. Bunlardan biri GeForce ekran kartı serisinde kullanılacak diğeri ise Quadro ve Tesla kartlarda kullanılacak. GeForce serisinde kullanılacak olan GP100, 4 HBM2 kümesinden oluşacak ve  8GB bellek sunacak. Bellekler 1 GHz saat freakans hızında çalışacak ve aktarım 256GB/s olacak. (1. Nesil HBM 128GB/s)
Nvidia’nın Quadro ve Tesla kartlarında ise bellek miktarını daha fazla arttırması bekleniyor. Söylenenlere göre bu kartlar 16GB veya 32 GB HBM2 bellekler ile gelebilirmiş ama net bir söylem henüz yok. Teknik olarak baktığımızda bu kartlar endüstriyel standartlarda kartlar olduğundan bu kartlardan yüksek bir bellek ihtiyacı duyuluyor.
FEl2gXi (1152 x 624)
Ayrıca yeni Pascal mimarili kartlar Nvidia NV-Link‘i kullanan ilk kartlar olacaklar. NV-Link bir çeşit ara bağlantı birimi diyebiliriz. Teknoloji sayeseinde GPU-GPU veya CPU-GPU iletişimi çok daha hızlı bir hale getiriliyor. Teknoloji geleneksel PCIe 3.0’a göre 5 ila 12 kat daha hızlı bir haberleşme sağlıyor ve bu sayede performansı arttırıyor. Son olarak kartların ilk örnekleri için 2016 yılının 2. çeyreği işaret ediliyor. Konu hakkında daha detaylı bilgile çıktığında haberini sitemizde bulabilirsiniz. Bizleri takipte kalın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir