Nanometre Nedir?


Artık son kullanıcının da sık sık duyduğu bir terim, matematiksel bir terim Nanometre (Nm). İlk olarak size Nanometrenin olduğundan bahsedelim. Nm matematiksel bir ölçü birimidir. İlk okulda öğrendiğimiz metre, santimetre veya milimetre gibi fakat inanılmaz derecede küçük bir ölçü birimidir. Öyle ki 1 milyon nanometre 1 milimetreye eştir. Neredeyse her alanda Nm vardır aslında, işlemcilerde, GPU’larda, tıp ürünlerinde gibi gibi.
Westmere1 (1283 x 855)
Peki bizim bilgisayarımızdaki işlemcide bulunan Nm neyi ifade eder?
İşlemci üzerinde performansa doğrudan etki eden transistörler bulunmaktadır. İşlemci üzerinde ne kadar fazla transistör varsa o kadar fazla performans demektir. (Ekmek- köfte gibi düşünün) Şuanda işlemcilerde milyonu aşkın hatta milyarı aşkın transistörler bulunmaktadır. (AMD, Fiji GPU’sunda 8.9 milyar transistör vardır) Nanometre ise bu transistörlerin yan yana dizilimindeki uzaklığı söylemek için kullanılır. Yani 22nm sürecinde üretilen işlemcide ki transistörler arasında 22nm mesafe vardır.
AMD-Fiji1 (1440 x 810)
Nanometre değeri düştükçe işlemcinin performansı teorik olarak artacaktır çünkü transistörler arasında daha az mesafe azalacaktır. Dolayısıyla küçülen elemanlar daha düşük voltaja tepki verebilir ve devre çalışımını sürdürebilir. Küçülen tasarım ve düşen voltaj ekstra olarak daha az güç tüketimi ve daha az ısı ortaya çıkarır. Kabaca söylemek gerekirse 22nm ile üretilmiş işlemci yük altında 50 dereceye ulaşıp 100W güç tüketiyorsa, aynı yük altında 64nm işlemci 60 derecede 200W güç tüketir. (bayağı kabaca oldu)
Son olarak şuanda 10nm üretim sürecinden bahsediliyor ve muhtemelen 2016’da ilk ürünleri göreceğiz. Söylemekte fayda var hücre zarı 12nm’dir yani hücreden küçük işlerle uğraşılacak. Nanometre kavramından sonra ise Pikometre (Pm) kavramını görebiliriz. Yazımızın sonuna geldik bir bilgi verebildiysek ne mutlu, eklemek istediğiniz bir şey var ise yorum olarak belirtebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir