Tüm Işıklar Sönseydi Gökyüzü Nasıl Görünürdü?; Büyüleyici! | Dijitaller

Tüm Işıklar Sönseydi Gökyüzü Nasıl Görünürdü?; Büyüleyici!


Sönsün.

Elektriksiz yaşayan insanları bir hayal edin. Muhtemelen bizim gibi apartmanları yoktu ve muhtemelen dışarıda yatıyorlardı. Sırt üstü, gökyüzüne bakarak. Peki ne görüyorlardı? Bizim şimdi gördüğümüz şeyleri mi görüyorlardı?

Elektrik insanlık tarihinin belkide en önemli buluşu. Fakat tümüyle bize yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Zira bizi inanılmaz bir manzaradan mahrum bırakıyor -hava kirliliğiyle birlikte. Zira elektrik ile aydınlatılan devasa şehiler o kadar büyük bir ışık kirliliğine neden oluyor ki gökyüzünde sadece Ay ve birkaç parlak yıldızı görebiliyoruz.

Oysa geceleyin şehilerde ve dünyada hiçbir ışık ve hava kirliliği olmasaydı kafamızı kaldırıp baktığımızda gökyüzünde uçsuz bucaksız Cosmos’u görecektik. Muhtemelen büyülenirdik herhalde.

Galeri sırasıyla; Hong Kong, Hong Kong, Los Angeles, New York, Paris, Rio, San Francisco, Shanghai, Shanghai, Tokyo

Bu hayali kuran sadece ben ve şimdi bu yazıyı okuyan sizler değilsiniz. Fransız sanatçı Thierry Cohen, Villes éteintes (Karanlık Şehirler) adlı çalışmasında büyük şehirleri ve farklı mekanları gezerek bu hayalimizi fotoğraflamış. Çektiği fotoğraflar aslında iki fotoğrafın birleşiminden oluşmuş. Şehirler özel bir fotoğrafçılık tekniğiyle çekilirken gökyüzü ise aynı enlemde bulunan ve berrak bir temizliğe sahip olan bir yerden çekilen görseller. Mesela Şanghay’ın üzerindeki gökyüzü Batı Sahra’dan elde edilmiş.

Cohen, New York, San Francisco, Rio De Janeiro, Paris, Chicago ve Hong Kong gibi büyük şehirleri, harika bir manzara ile birleştirerek adeta fotoğrafın sadece fotoğraf olmadığını aynı zamanda hayal etmenin bir yolu olduğunu bizlere gösteriyor.

Türkiye’nin ışık kirliliği haritası.

Evet, belki şehilerimizde böyle bir manzarayı görmemiz mümkün değil amcak Dünya üzerinde halen insanlığın ve onun kirliliğinin pek gitmediği yerler bulunuyor. Halen oralarda nispeten daha temiz bir gökyüzünü ve uzayı izlemeniz mümkün.

Dünya’nın ışık kirliliği haritası (2006)

#Kaynak; Wired

#Daha Fazla; Karanlık Şehirler – Thierry Cohen

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Işıklar Sönseydi Gökyüzü Nasıl Görünürdü?; Büyüleyici!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz