Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilindik Hatalar


Merhabalar;

Bugünkü yazımda Windows 10 yükseltme işlemi sırasında alabileceğiniz hatalardan bahsetmek istiyorum.

1-“Bir şey oldu…” Hatası

Bu hatanın bazılarında hata kodunu verirken bazılarında ise hata kodu vermiyor. Genelde dil ve bölge ayarı değiştirilerek çözüme ulaşılan bir hata. Fakat bu yöntem kesin olarak çalışmamakta. Bazılarında sonuç verirken bazılarında değişen bir durum malesef olmuyor. Çözüm için aşağıda ki linke basabilirsiniz.

Windows 10’a Yükseltirken Bir Şey Oldu Hatası ve Çözümü

2-Etkinleştirilemedi Hatası

Normalde hata gibi gözükse de orjinal üründen yükselten kullanıcılar gelen birkaç güncelleme ile çözüme kavuştular. Lisanların aktifleşme süresi yoğunluğa bağlı olarak değişiyor. Bu sorun için sizin yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Sadece beklemeli ve tüm güncellemelerin yüklü olduğundan emin olmalısınız.

3-Driverlar Yükleniyor Kısmında Kurulum Takılıyor

Bu hata donanımsal özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösteriyor yada internet bağlatınız esnasında oluşan dalgalanmalar yüzünden kurulum ekranında sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bu hatanın herhangi bir çözümü olmamakla beraber bu aşamada takılan çok büyük bir kitle bilgisayarlarına elle reset attıklarında, eski sürüme geri dönüldüğünü belirtiyor. Çözüm olarak önce elinizde bulunan orjinal ürünü formatlamak  ve tekrardan etkinleştirmek ardından aşağıda ki linkteki adımları takip ederek Windows 10’a tekrar yükseltmeyi denemek.

Windows 10’a Nasıl Yükseltilir?

4-Windows 10 Çıktı Bende Hala Rezervasyon Bildirimi Yok

Windows 10’a geçmek için rezervasyon bildirimini beklemenize gerek yok. Orjinal ürününüz varsa kurulum medyası oluşturucu programını kullanarak Windows 10’a geçebilirsiniz. Bunun içinde alttaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Windows 10’a Nasıl Yükseltilir?

5-Windows 10 Sıfır Kurulum Esnasında Lisans İstesiyor

Windows 10’u yükseltmeden sıfır kurulum gerçekleştiremiyorsunuz. Önce Windows 10’a Microsoft hesabınızla oturum açmış olduğunuz bilgisayar üzerinden yükseltme yapmalısınız. Windows lisansınız bu e-posta ile ilişkilendirilmeli, ardından temiz kurulum yaptıktan sonra kurulum esnasında Microsoft hesabınızla oturum açmanızı istediğinde o hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Böylece bağlı olduğunuz hesaptan lisansınız, yeni Windows 10’unuzu otomatik olarak etkinleştirecektir.

6-Kurulum İşlemi Çok Uzun Sürüyor

Buda kullanıcıların çok fazla şikayet etmiş olduğu durum. Aslında bu hata yine herkeste geçerli değil. Windows’u HDD yerine SSD’ye kuranların büyük bir kesimi bu sorunla karşılaşmıyorlar. Windows 10 HDD’ye kurulurken bir hayli yavaş kuruluyor. Yapabileceğiniz tek şey; bilgisayarınızı kapatmadan veyahut uyku moduna almadan beklemek.

Elimden geldiğince bilindik hataların -varsa- çözümlerini paylaştım. Bu hataların çözümlerini deneyip yada “şunu şunu yaptım çözüme ulaştım.” diyenleriniz varsa lütfen bizlere yorum kısmından geri dönüş yapmayı unutmayın. Bizlerde, sizin sayenizde insanlara yardım etmeye devam edelim.

Hepinize iyi günler diliyorum.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Siyah ekranda 2.5 saattir bekliyorum. Bilgisayarın başında durmadım kurarken. Bir ara %65 lerde kuruyordu bir de baktım siyah bir ekran var tuşlar falan çalışmıyor. Dedim ki driver sorunu olsa sıkıntı değil yüklemeyi genede yapar ama başka bir sorun varsa kapatıp yeniden mi başlasam acaba bilemedim. ..

    1. Hemen reset atmayın beklemeye devam edin 5saati geçiyorsa bir sıkıntı var demektir reset atarsanız eski sürüme dönebilir sistem.

    2. Yaklaşık 5 saat bekledim sonra sinirlendim bilgisayara reset attım su anda bilgisayarı actigimda windows 10 logosu geliyor ve siyah ekranda kalıyor ne yapmalıyım?

  2. windows 10 işletim sistemim var. Masaüstündeyken fare işaretçisi bi anda 10 saniyeliğine kasarmış gibi yavaşlayıp windows gezgini reset atıyor. Format attım yine aynı