Windows 10'un sizi izlemesini engelleyen 5 ücretsiz uygulama | Dijitaller

Windows 10’un sizi izlemesini engelleyen 5 ücretsiz uygulama


Geçtiğimiz günlerde sizlerle “Windows 10’un sizi izlemesini engelleyin” başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Windows 10 çıktığından beri gizlilik konusunda titiz olan insanlar “Windows bizi izlemesin!” telaşı içersinde. Hala devam eden bu telaş bazı geliştiricileri Windows 10’un izleme özelliklerini kapatan basit uygulamalar geliştirmeye itti. Bu yazıda bu ücretsiz yazılımların en iyilerini sıralayacağım.

İlk yazıdaki uyarımızı tekrar hatırlatalım : Eğer “Ben tam anlamıyla bir Windows 10 deneyimi yaşamak istiyorum” diyorsanız bu özellikleri kapatmanızı önermiyoruz.

1- Disable Win Tracking

Dİsable Win 10 Tracking

Oldukça basit olan bu programda etkisiz hale getirmek istediğiniz özellikleri etkisizleştirerek “Go Private!” demeniz yeterli

İNDİR

 

 

 

 

2- Destroy Windows 10 Spying

destroy-windows-10-spyingDisable Win 10 Tracking programına göre özellikleri daha detaylı gösteren bu program Rus arkadaşlar tarafından yapılmış. Programı çalıştırdıktan sonra kendi kendini kaldırması için de talimat verebiliyorsunuz.

İNDİR

 

 

 

 

 

 

 

 

3-  DoNotSpy 10

donotspy-10DoNotSpy 10 sadece Windows 10 ile varsayılan olarak gelen gizlilik özellikleri değil diğer uygulamalarında özelliklerini kolayca iptal etmenize yarayan bir program.

İNDİR

 

 

 

 

 

 

 

4- Windows 10 Privacy Fixer

win-10-privacy-fixİstediğiniz herhangi bir özelliği kapatma veya tüm Windows uygulamaları silme gibi özelliklerle gelen benzer bir uygulama daha.

İNDİR

 

 

 

 

 

 

 

 

5- W10 Privacy

w10-privacySon uygulamamız en detaylı ven en iyi seçenekleri sunan bir gizlilik uygulaması. Ne yazık ki dili şuan da Almanca. Umarız yakında yeni diller eklerler ya da az çok Almancanız varsa programı kullanmakta sıkıntı yaşamazsınız.

İNDİR

 

 

 

 

Bu Windows 10 ve gizlilik konusundaki ilk yazımda da belirttiğim gibi internete bağlandığımız an gizliliğimizi kaybettiğimizi düşünüyorum. O yüzden bu gibi uygulamalarla uğraşmıyor ya da “izleniyorum” derdine girmiyorum. Sevgiler…

T.

Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencisiyim. Bilim-kurguya ilgili, Star Wars'a hayran, Orta Dünyalı ve teknolojiye oldukça düşkün biriyim. Boş zamanlarımda Nesquik içerim. Güç sizinle olsun.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Burada asıl problem Windows un izlemesinin yanında bu programlar bizi ne kadar izliyor. Bence asıl biz buna odaklanmalıyız. Yanlış anlamayın ama kodları acıp incelemeden gelipte insanlara şun programları kurun görünmez olun demek yanlış

    1. Bu programlar sizin elle yapabileceğiniz bazı gizilik ayarlarını otomatik olarak yapmaya yarıyor. Bir önceki yazıda program kullanmadan nasıl gizlilik ayarlarının yapılabileceğini anlatmıştık. Yazıyı sonuna kadar okuduysanız kimseye “görünmez olacaksınız” vaadinde bulunmuyor aksine bunların bir çözüm olmayacağına inandığımı belirtiyorum. Sevgiler…

Windows 10’un sizi izlemesini engelleyen 5 ücretsiz uygulama

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz