Windows 10'un sizi izlemesini engelleyen 5 ücretsiz uygulama


Geçtiğimiz günlerde sizlerle “Windows 10’un sizi izlemesini engelleyin” başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Windows 10 çıktığından beri gizlilik konusunda titiz olan insanlar “Windows bizi izlemesin!” telaşı içersinde. Hala devam eden bu telaş bazı geliştiricileri Windows 10’un izleme özelliklerini kapatan basit uygulamalar geliştirmeye itti. Bu yazıda bu ücretsiz yazılımların en iyilerini sıralayacağım.
İlk yazıdaki uyarımızı tekrar hatırlatalım : Eğer “Ben tam anlamıyla bir Windows 10 deneyimi yaşamak istiyorum” diyorsanız bu özellikleri kapatmanızı önermiyoruz.

1- Disable Win Tracking

Dİsable Win 10 Tracking
Oldukça basit olan bu programda etkisiz hale getirmek istediğiniz özellikleri etkisizleştirerek “Go Private!” demeniz yeterli
İNDİR
 
 
 
 

2- Destroy Windows 10 Spying

destroy-windows-10-spyingDisable Win 10 Tracking programına göre özellikleri daha detaylı gösteren bu program Rus arkadaşlar tarafından yapılmış. Programı çalıştırdıktan sonra kendi kendini kaldırması için de talimat verebiliyorsunuz.
İNDİR
 
 
 
 
 
 
 
 

3-  DoNotSpy 10

donotspy-10DoNotSpy 10 sadece Windows 10 ile varsayılan olarak gelen gizlilik özellikleri değil diğer uygulamalarında özelliklerini kolayca iptal etmenize yarayan bir program.
İNDİR
 
 
 
 
 
 
 

4- Windows 10 Privacy Fixer

win-10-privacy-fixİstediğiniz herhangi bir özelliği kapatma veya tüm Windows uygulamaları silme gibi özelliklerle gelen benzer bir uygulama daha.
İNDİR
 
 
 
 
 
 
 
 

5- W10 Privacy

w10-privacySon uygulamamız en detaylı ven en iyi seçenekleri sunan bir gizlilik uygulaması. Ne yazık ki dili şuan da Almanca. Umarız yakında yeni diller eklerler ya da az çok Almancanız varsa programı kullanmakta sıkıntı yaşamazsınız.
İNDİR
 
 
 
 
Bu Windows 10 ve gizlilik konusundaki ilk yazımda da belirttiğim gibi internete bağlandığımız an gizliliğimizi kaybettiğimizi düşünüyorum. O yüzden bu gibi uygulamalarla uğraşmıyor ya da “izleniyorum” derdine girmiyorum. Sevgiler…


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Burada asıl problem Windows un izlemesinin yanında bu programlar bizi ne kadar izliyor. Bence asıl biz buna odaklanmalıyız. Yanlış anlamayın ama kodları acıp incelemeden gelipte insanlara şun programları kurun görünmez olun demek yanlış

    1. Bu programlar sizin elle yapabileceğiniz bazı gizilik ayarlarını otomatik olarak yapmaya yarıyor. Bir önceki yazıda program kullanmadan nasıl gizlilik ayarlarının yapılabileceğini anlatmıştık. Yazıyı sonuna kadar okuduysanız kimseye “görünmez olacaksınız” vaadinde bulunmuyor aksine bunların bir çözüm olmayacağına inandığımı belirtiyorum. Sevgiler…