Elon Musk; 2020'de Mars'a Gitmiyoruz, Gidemiyoruz!


Üzdün bizi Musk

Geçtiğimiz yıl insansız Mars görevi için planlarını ve projesini açıklayan SpaceX, maalesef bu programı iptal ettiğini duyurdu. SpaceX’in CEO’su ve günümüzün Nikola Tesla’ı olarak kabul edilen Elon Musk, kısa bir süre önce katıldığı Uluslararası Uzay İstasyonu Araştırma ve Geliştirme Konferansı’nda (International Space Station Research and Development Conference) yaptığı açıklamalarda Mars görevinin iptal edildiğini duyurdu.
SpaceX’in insansız Mars görevinin (Red Dragon) en önemli parçası olan Dragon 2 roketinde bazı önemli değişikliklere gittiklerini belirten Elon Musk, bu projenin de dolayısıyla iptal edilip rafa kaldırıldığını aktardı.
2014 yılında tanıtılan Dragon 2 roketi, Mars yüzeyine üzerinde bulunan dahili iticileri ile iniş yapmak üzere tasarlanmıştı ve hazırlanan (aşağıdaki gibi) görsellerde göründüğü gibi bir tasarıma sahip olacaktı. Fakat yapılan son açıklama Dragon 2’nin diğer uzay araçları gibi yüzeye paraşüt ile ineceğini gösteriyor.
Elon Musk, neden iticiler yardımıyla iniş yapmanın plandan atıldığını ise basitçe güvenlik gerekçeleri ile açıklıyor. Musk açıklamasında, daha önceleri iticiler ile iniş yapmanın en uygun yol olduğunu, fakat uzun geliştirmeler sonucunda bunun mürettebat için ciddi tehlikeler doğurabileceğini belirtiyor. Ayrıca bu konsepttin güvenlik testlerinden geçmesinin de zor olacağını söylemekte.
Dragon 2’nin bir test videosu;

Ancak Elon Musk, bu projenin iptal edilmesinin endişe uyandırmaması gerektiğini ifade ediyor zira daha iyi bir yöntem bulduklarını aktarıyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtılan Gezegenler Arası Taşıma Sistemi (ITS -Interplanetary Transport System), kısa bir süre sonra önemli bir güncelleme alacak. Musk, bu sene düzenlenecek olan Uluslararası Uzay Kongresi’nde Mars planları hakkında yen güncellemeleri ve detaylı açıklamalar yapacağını da söylüyor.
Fakat belirtmeliyim ki Musk, iticiler yardımıyla iniş yapacak araç projesini tamamıyla silip atmamış. Bu tweet buna işaret ediyor;


Son olarak şahsi fikirlerimi de belirtmek isterim. SpaceX ve Elon Musk çok yetenekli olsa da aşılması güç bazı problemler var. Öncelikle SpaceX daha Dünya dışına bir uzay aracı bile göndermiş değil. İkincisi Mars’a insansız ve Musk’ın söylediğini göre 2025’li yıllarda insanlı uçuşları yapmanın aşırı maliyetli oluşu. Geçtiğimiz günlerde NASA’dan yapılan açıklamada Mars’a insan göndermek için gerekli bütçenin olmadığı açıklanmıştı.
Musk’ın tam açıklaması şurada;

Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir