Apple 9 Eylül etkinliği özeti


Herkese merhabalar, birkaç aydır teknoloji gündemini meşgul eden yeni nesil iPhone dedikoduları bugün Apple’ın “Hey Siri, give us a hint” şeklinde lanse ettiği etkinlikte son buldu. Yaklaşık 2 saat süren etkinliği izleyemeyenler için baştan sona özetlemeye çalışacağım.

 • Her zamanki gibi Tim Cook sahneye geldi. Kısa bir hoşgeldin konuşmasından sonra Apple Watch’ın ne kadar harika bir cihaz olduğundan ve ne kadar çok sevildiğinden bahsetti. Apple’a göre %97 müşteri memnuniyetini yakalayan ürünün marketteki uygulama sayısı ise 10000 sayısına ulaşmış

100 apple

 • Apple Watch’a Gold ve Rose Gold renk seçenekleri eklenmiş. Ayrıca Hermes firmasının yeni kordonları da gösterildi. Apple Watch hakkında ek olarak sağlık uygulamaları üzerine duruldu. Sağlık uygulamaları ile yapılabilecekler inanılmaz. Hepsini burada yazamam ama mesela henüz doğmamış bir bebeğin kalp atışlarını Apple Watch’dan ölçebiliyorsunuz. Apple bu konuya bir hayli önem veriyor. Bu arada WatchOS 2 16 Eylül’de kullanıma açılıyor.

rose gold apple

 • Apple Watch’dan sonra iPad’e geçildi. Apple, dedikodularda ki gibi iPad Pro’yu tanıttı. iPad Pro bir hayli dikkat çekti çünkü 12,9 inçlik ekranı ve masaüstü sınıfı performansı oldukça iddialıydı.
 • iPad Pro ekranında 5.6 milyon piksel barındırıyor ki bu Retinalı Macbook Pro’dan bile yüksek. 3. jenerasyon 64 bit A9X işlemciye sahip olan iPad Pro’nun performansı iPad Air 2’ye göre 2 kat daha fazla. Bir hayli iddialı olan tablet 10 saatlik pil ömrü sunuyor ve 4 tane hoparlör barındırıyor. RAM henüz açıklanmadı. Görünüşe göre Apple kendi kendine MacBook satışlarını düşürecek.

ipad pro specs

 • iPad Pro ile birlikte Apple bizi 2 yeni üyesiyle tanıştırdı. İlki Apple Pencil diğeri ise akıllı klavye. Bu iki cihaz iPad Pro’nun kullanımı bir üst seviyeye taşıyor ki özellikle kalem tasarımcılar için hayat kurtaran bir cihaz. Ancak maalesef bu iki cihaz iPad Pro ile birlikte gelmiyor. Apple Pencil 99 dolar, akıllı klavye ise 160 dolar.

apple pencil

 • iPad Pro tanıtıldıktan sonra cihazın neler yapabildiğine dair demolar gerçekleştirildi. Office uygulamalarının kullanımı göstermek üzere bir Microsoft yöneticisinin Apple etkinliğinde yer alması dikkat çeken bir noktaydı. Demoları burada betimleyemem ama şunu diyebilirim ki iPad Pro çok güçlü ve tasarımcıların yeni gözbebeği olacak gibi duruyor. iPad Pro’nun 32GB’lık modeli 799 dolardan başlıyor ve kasım ayında satışa çıkarılıyor.
 • iPad Pro sahnede iyi iş çıkardı ve seyircileri etkilemeyi başardı. Sırada ise Apple TV, Artık Apple TV’nin yeni bir kumandası vardı ve kendisi de biraz şişmanlamıştı. Demo için ilk olarak bir ablamız sahneye çıktı ve Siri’nin Apple TV ile kusursuz entegresini gösterdi. Siri, bir video oynatılırken karakterlerden birinin dediğini anlamadığınız takdirde “O ne dedi” diye sorarsanız videoyu tam o kişinin konuşmaya başladığını saniyeye alabiliyor. Bu Siri’nin yapabildiklerinden sadece bir tanesi

apple tv

 • Apple sonrasında Appe üçüncü taraf uygulama geliştiricileri için tvOS adını verdiği işletim sistemini tanıttı. Kısaca App Store uygulamalarını Apple TV’de kullanabiliyorsunuz. Oyun kısmı işin eğlenceli tarafı. Multiplayer desteği ise işin çok daha eğlenceli kısmı. 🙂 Yeni Apple TV kumandasının yapabildikleri salondakileri bir hayli heyecanlandırdı. Apple TV gerçekten çok geliştirilmiş
 • 64 bit A8 işlemci barındıran Apple TV’nin 32 GB’lık modeli 149 dolar. 64 GB‘lık modeli ise 199 dolar.
 • Apple TV’nin ardından sıra geldi merakla beklene iPhone 6S’lere. Rose Gold rengiyle bizi selamlayan iPhone’ların gövdesinde 7000 serisi alüminyum kullanılmış. Yani daha dayanıklı. 3. jenerasyon 64 bit A9 işlemcinin kullanıldığı S modellerinde RAM miktarı henüz açıklanmadı ama bir önceki modele göre %70 oranında performans artışı olduğu söylendi.

iphone 6s

 • Beklenildiği üzere geliştirilmiş bir kamerayla gelen S modelleri salondaki kullanıcıları memnum etti. 12 megapiksellik arka kamera 4K video çekimler yapabiliyor. 5 megapikselik ön kameraya ise daha iyi özçekimler için Retina Flash özelliği getirilmiş. Yazılımla sağlanan bu flash 3 kata kadar daha fazla parlaklık sunuyor. Salonda iPhone 6S ile çekilen fotolar gösterildi ve büyük beğeni topladı.  Bu arada yeni modeller geliştirilmiş bir Touch ID bulunduruyor.
 • S modellerine gelen bir diğer özellik ise 3D Touch. Bu özellik iPhone kullanma deneyiminizi tamamıyla değiştirebilecek bir yenilik. Apple Watch’daki Force Touch’a benzeyen özellik ekrana dokunma şiddetinize göre size farklı kombinasyonlar sunuyor. Mesela 3D Touch ile ana ekrandan çıkmadan bir uygulamanın temel özelliklerine ulaşabiliyorsunuz. Bunun gibi binlerce kombinasyon bulunduran 3D Touch kullanılması çok keyifli bir özellik gibi duruyor. (keşke deneyebilsek)

3d touch

 • iPhone 6S ile bir oyun demosuda yapıldı. Bu demoda grafik işlemcisinin gücü ve oyunlarda 3D Touch’ın kullanımı gösterildi. Apple oyun konusunda hiç olmadığı kadar ciddi.
 • Maalesef bunca kamera iyileştirilmesi ve 4K özelliğine rağmen Apple piyasaya 16GB’lık modelden giriş yapıyor ve 32 GB’lık model satmıyor. Fiyatları ise her zamanki gibi bir önceki modelin fiyatlandırmasını alıyor. iPhone 6S 199 dolardan (kontratsız 649), 6S Plus ise 299 dolardan (kontratsız 749) başlıyor.
 • iPhone 6S ve 6S Plus 25 Eylül’de satışa sunulacak. iOS 9 ise 16 Eylül’de kullanıcısıyla buluşuyor.
 • Apple iCloud ücretlerinde de indirime gitmiş. Gitmesi de gerekiyor çünkü mükemmel bir kameraya sahip telefonda 16 GB resmen işkence. fiyatlandırmalar aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

iCloudSizlere Apple’ın iPhone 6S etkinliğini özetlemeye çalıştım. Eksiklerim ve kısa kestiklerim olabilir detaylar için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Sevgiler…
iPhone 6S ve 6S Plus
Yeni Apple TV
iPad Pro
 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir