Asus Zenfone Lollipop İncelemesi


Asus, Zenfone serisi cihazları için geçtiğimiz günlerde Android 5.0 Lollipop güncellemesini yayınladı. Aslında ilk olarak güncelleme için Nisan ayı işaret edilmişti ancak bir takım gecikmeler ve daha stabil bir sürüm için güncelleme ertelenmişti. Aslında iyi de olmuş diyebiliriz çünkü bu güncellemeyi yapan firmalar genelde aşırı RAM tüketimi ve batarya tüketimine maruz kamıştı. Asus iyi bir optimizasyon ortaya çıkararak daha stabil bir güncelleme sunmayı başarmış. Bizde güncellemenin içeriğini daha önceki yazımızda belirtmiştik. Gelin biraz daha detaylara inelim.

 • Arayüzden başlıyacak olursak akıcı olan arayüz artık çok daha akıcı bir durumda. Ana ekran ve uygulama çekmecesi görsel olarak değiştirilmemiş. Arayüzün akıcılığı widget ekranında kendini daha çok belli ediyor. Zira KitKat sürümünde widget ekranında kasılmalar olabiliyordu, şimdi ise gayet akıcı.

arayüz (1094 x 640)

 • Cihazın ses açma/kısma tuşuna basıldığında ”Rahatsız Etmeyin” özelliğinin konumlandırıldığını görüyoruz. Özelliğin aynı yerde süresini ayarlayabilme imkanımız da mevcut. Ayrıca Asus’un mevcut uygulamalarının çoğunun arayüzünde iyileştirme veya tümüyle değişiklikler mevcut. Asus uygulamaları artık daha stabil ve akıcı bir performans sergiliyor. PhotoCollage adında güzel bir fotoğraf uygulaması da eklenmiş. Uygulamada fotoğraflarını üstünde çeşitli değişiklikler yapabiliyorsunuz.

bildirim (1100 x 640)

 • Bildirim çubuğu standart Lollipop sürümü ile aynı eksta bir özellik eklenmemiş. Bir kez aşağı çektiğimizde bildirimler, ikinci kez çektiğimizde ise hızlı ayarlara ulaşıyoruz. Bildirim demişken yine standart olarak gelen bildirimler kilit ekranına düşüyor.
 • Cihazımızda bulunan Son Uygulamalar tuşuna bastığımızda bizleri yine benzer Lollipop ekranı karşılıyor. Arka planda çalışan hizmetleri veya uygulamaları buradan kapatabiliyoruz. Farklı olarak iki yeni buton eklenmiş. İlki bizleri direk olarak Çalışan Uygulamalar ekranına götürüyor, ikincisi ise Ekran Sabitleme özelliği. Bu özelliği aktif ettiğimizde Son Uygulamalar’da bulunan her hangi bir ekranın üstünde bulunan raptiye simgesine dokunduğumuzda o ekrana o uygulama geliyor ve hiç bir şekilde o uygulamadan çıkılamıyor. Çocuğunuza telefonu verirken işinize yarayabilir, ekrandan çıkma için ”Geri ve Son Uygulamalar” tuşuna basılı tutmanız yeterli.

arka plan (716 x 640)

 • Gelelim pil konusuna. Bu güncellemenin çoğu üreticiye pil konusunda olumsuz anlamda etki ettiğini biliyoruz. Asus iyi hazırlanmış diyebilirim çünkü cihazın pil performansı gözle görülü biçimde artmış durumda. Güncellememden sonra %85 civarında aldığım cihaz 1 saat kullanım sonunda sadece %6 geriledi. Bu kullanımda cihazım elbette tüm ayrıntılarını kurcaladım, eski sürümde batarya simgesine bakarken yüzdenin düştüğünü görebiliyordum 😀 Tabi bu cihazdan cihaza değişebilir. En azından Zenfone 6 için pil daha iyi olmuş diyebilirim.
 • RAM yönetimi de güncellemeden nasibini almış. Eski sürümü göre çok fark olmasada tüketim geliştirilmiş. Aynı zamanda ”Otomatik Başlama Yöneticisi” uygulaması ile otomatik açılan uygulamaları denetleyebiliyorsunuz. Buda RAM tüketimine  doğrudan etki ediyor.

ram tüketimi (730 x 640)

 • Kamera arayüzü değişmemiş en azından ben bir fark göremedim. Fakat fokus hızı geliştirilmiş, video performansı iyileştirilmiş özellikle ‘‘video dengeleme” özelliği daha iyi çalışıyor ama belirteyim bir OIS değil. Bunun dışında Ayarlar menüsü de bir güzel renklendirilmiş. Göze çok daha hoş geliyor, birkaç seçenek ekranı değiştirilmiş. Ayrıca Ayarlar içerisinde arama özelliği de mevcut bu sayede aradığınızı bulmanız daha kolay. Kısaca özetlemek gerekirse güncellemekte çok tereddüt etmenize gerek yok. Deneyimim süresince herhangi bir bug ile karşılaşmadım. Diğer ekran görüntülerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

15 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. peki nereden güncelledin asusun kendi sitesinde WW_3.23.40.60(Android L) diye dosya var bunla yapsak olurmu

  1. Merhaba. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
   Asus’un kendi sitesinden telefonunuza uygun modeli indirmeniz yeterli. Konu hakkında güncellemenin nasıl yapılacağı ile ilgili bir yazımız mevcut. Verdiğim haber linkinden ulaşabilirsiniz ve ayrıca yazının sonunda Zenfone 4,5,6 için Lollipop güncellemesini indirebilirsiniz.
   İyi günler..
   Link: http://www.dijitaller.com/zenfone-serisine-lollipop-dopingi/

  1. Telefonunuza uygun güncellemeyi indirmeniz gerekmektedir. Uygun .zip dosyasını indirdikten sonra telefonunuzun kendi hafızasına atmanız ve telefonu kapatıp açmanız yeterli olacaktır, zaten cihaz kendisi görecek güncellemeyi. Ancak bundan önceki güncellemeleri yaptığınızdan emin olunuz. İyi günler.
   ♦Cihazınıza Uygun Güncellemeyi İndirmek için;
   Verdiğim linkten kendi cihazınızı seçin ve destek bölümünden Sürücüler & Araçlar sekmesi altından Andorid platformunu seçin. Oradan cihazınıza uygun güncellemeyi indirin (KK To L, olan)
   https://www.asus.com/tr/Phone/ZenFone-Products/

 2. Metin bey ayrıntılı incelemeniz için teşekkür ederim. Zenfone 6 kullanicisiyim ve Kitkat son sürüm yüklü ww.2.22.40.44…. Lollipop son sürüme geçebilmek için hangi dosyayı indirmem gerekiyor. Bahsettiğiniz gibi son sürüm Lollipop indirdim telefona attım olmadı L to L olduğu için.

  1. Merhaba 🙂
   Üzgünüm ancak geçeceğiniz sürüm olan WW 3.23.40.52 sürümü Asus sitesinden kaldırmış. Bu yüzden daha önce verdiğimiz linkler uçmuş. Onun yerine WW 3.23.40.60 sürümü verilmiş ve bu sürüme 3.23.40.52 ile geçilmekte. Aşağıdaki linkten yinede siz bir indirin telefonunuzun kendi hafızasına atın ve restart çekin. (.zip dosyasını direk olarak atın, çıkarma işlememi yapmayın)
   http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/ZenFone/A600CG/UL-ASUS_T00F-WW-3.23.40.60-user.zip

  2. Yaptım bunu yorumu eklemeden önce lakin olmadı. Şimdi bu saçmalığı Asus kendisi bilmiyormu! Herhalde Lollipop 52 ye geçenler için madem bi hata yaptı geçtiler bari bi düzeltmesini yapalım diyemi çıkardılar sonrada Kitkat sahipleri gecmesin diye 52 yide tamamen kaldırdılar 🙂

  3. Evet orada bir hata oldu linkler kaldırıldı, bende anlamadım 🙂 Zaten bir kaç can sıkan hata var. Duyumlarıma göre yakında OTA üzerinden güncelleme işlemi başlayacakmış, en sağlamı beklemek.

  4. Çok teşekkür ederim cevaplar için .. dediginiz gibi beklemek en doğrusu olacak.

 3. Abicim lollipop u kurdum asus zenfone 5 e durdugu yerde ısınıyo kendi kendine hata veriyo noldugunu anlamıyorum bile bunu nasıl kaldıracagımı kolay yoldan bilen biri varmı yahu

  1. Kendi kendine ısınmasını neden olan bir uygulama olabilir? Ne hatası veriyor, ekran görüntüsü atabilirsiniz daha iyi yardım edebiliriz.

 4. Arkadaşlar ben Zenfone 6 yı 5.0 a güncelledim ama Asphalt 8 i oynarken kasma yapıyor.Oyunun Zenfone 6 gameplay videolarını izlerken bir sıkıntı kasma donma yok . Ben telefonu 5.0 a güncellediğim için oldu bu sıkıntı.Şimdi ben telefonumun sürümünü nasıl eski 4.4.2 KitKat sürümüne döndürebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Yakınlarımda da ZenFone 6 kullananlar var ve onlarda da oyun 4.4.2 ve 5.0’da kasıyordu. Yani, güncellemeden dolayı olduğunu pek sanmıyorum zira telefon için ağır geliyor o oyun biraz. Yine de eski sürüme dönmek istiyorsanız BURADAN Asus forumlarındaki konuya gidebilirsiniz.

 5. Ben 5.0 a bir kaç saat önce geçtim çok güzel ama şarj sıkıntısı var sanırım. Bu herkes de mi var yoksa sadece bende mi ayrıca geri kit kat a donersem sorun çözülür mü?

  1. Android 5’te pil performansı daha iyiydi en azından ZF6’da. Ancak pil performansından şikayet eden kullanıcılarda olmuştu bu güncelleme ile. Çözüm olarak cihazın şarjını sıfırlayıp, kapalı şekilde doldurmak işe yarayabilir. Bir deneyin. Olamadı eski sürüme dönersiniz.