TurkNet'e Geçiş ve Deneyim


Evimize ders yapmak için bilgisayarın alındığı dönemlerden bu yana internet kullanımımız artık yazıdan çok görsel içeriklere kaydı. Artan ekran çözünürlükleri ve yükselen bitrateler, steamden indirdiğiniz oyunlar, Windows güncellemeleri derken kullanım miktarı günümüzde 100 gb yi geçmekte.
Artan kullanımımız yüzünden ayın ilk 10 günü içerisine adil kullanım kotasına takılıyoruz ve ayın geri kalan kısmında 3 megabit olarak internetimizi kullanıyoruz.  AKK takılmak istemeyen kullanıcılar için Superonline 99₺ 24 ay taahhütname ile Adil kullanım noktası olmayan paketler sunuyor.
Daha önceden Turk Telekom üzerinden hizmet alırken taahhütname verirken internetimi uygun bir fiyatta kullanabiliyordum fakat oluşan arızalarım eskisine oranla daha geç çözülünce ve istediğim zaman istediği pakete geçme özgürlüğü olmayınca 2 senedir taahhütname vermeden internet kullanıyordum.  16 megabit 50 gb akk yalın internet hizmeti için 100 tl ödemeye başlayınca bu fiyatlarda özellikle taahhütnamesi olmayan paket arayışına girdim. 1 aylık forumlarda ve internette türknetin teknoloji altyapısı, kullanıcı deneyimleri hakkında araştırma yaptıktan sonra başvuru yapmaya karar verdim.
Türknet 60 ₺ ye 150 GB adil kullanım kotası veriyordu ve hız olarakta alabildiğin en yüksek hız. Bölgenizde VDSL teknolojisi varsa kablonuzun durumu ve saha dolabına olan uzaklığınız fazla değilse 50-75 megabit arası hız alabiliyorsunuz. VDSL yoksa ADSL olarak hizmet alıyorsunuz.
Bölgenizde vdsl hizmeti bulunuyorsa ve modeminiz vdsl hizmeti destekliyorsa vdsl bağlantısına sahip olabilirsiniz. Bölgenizde VDSL hizmeti var ve modeminiz vdsl desteklemiyor ama siz vdsl kullanmak istiyorsanız modeminizi değiştirmeniz gerekmektedir.
Yeni modem alırken nelere dikkat edileceğini merak ediyorsanız Yeni Modem/Router Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? yazımızı okuyabilirsiniz.
Hazır hızdan bahsetmişken bu internetin nereden ne yolla geldiğinden de bahsedelim. Turknet internet erişimini kullanıcılara ulaştırmak için Turk Telekom’un altyapısını kullanıyor. Turk Telekom kullanıcıları ile Turknet Kullanıcılarının tek farklı olduğu nokta Turk Telekom il genel müdürlüklerinde bulunan ip adreslerinin dağıtımını sağlayan PPPOE sunucuları. Yani kablonuzda bir problem oluştuğunda siz türknet çağrı merkezini aranızda kablonuzu onaracak olan yine Turk Telekom Çalışanları olacaktır. Bu yüzden normal şartlarda hizmetinizi değiştirdiğinizde internet hizmetinizin daha kötüye gitme gibi bir durum söz konusu değil.


Nasıl Başvurulur ?

Turknet’e internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. https://turk.net/ adresine girdiğinizde karşınızda başvuru yapmanız için bir form çıkacak.
turknet-basvuru
Gerekli bilgileri doldurduktan sonra epostanıza Türknet’ten bir mail gelecek. Bu mailde sizin kullanıcı sözleşmeniz yer alıyor.  Sözleşmenizi bir yazıcıdan çıkardıktan sonra maddeleri tek tek okuyun. Ben başvurduğum zaman maddelerde bana uymayan bir şey görmedim ama değişiklik yapılmış olabilir. Sözleşme size uyuyorsa bir tükenmez kalem ile gerekli belgeleri onaylayıp nüfüs cüzdanınızın fotokopisi ile Turknet’in mailde vermiş olduğu adrese herhangi bir kargo firmasıyla yollayın.
Ben kargomu ilk olarak aras kargo ile yolladım. Aras Kargo çalışanı “bunu nereye yollayacaksınız” dediğinde ben Turknete dedim ve oda bana “sistemde var adrese gerek yok” dedi. Aras Kargodan bana kargonuz ulaştı diye mesaj geldi. Turknet’i aradığımda bana kargonun kendilerine ulaşmadığını söylediler. Daha sonra tekrar belgelerimi yeniden çıkarttım ve Yurtiçi Kargo ya gittim. Bu sefer kargoyu yollarken adama sistemde bulunan Turknetin adreslerini söylemesini istedim. Adam sistemde bana birden fazla fazla adres olduğunu gösterince durum anlaşıldı. Kargo Turknet’in belgeleri aldığı yere değil maliye işlerinin olduğu binaya gittiğini anladım. Kargo firmaları sizden adres istediğinde sistemden otomatik olarak çıkanı değil size mailde gelen adrese göndermelerini söyleyin.
Belgeleriniz Hobim (Turknet’in başvurularını alan dijital sisteme geçiren firma) ulaştığı gün sisteme akşam 18:00 da geçiyor. Ertesi gün işlemleriniz başlamış oluyor.Genellikle 5 iş günü içinde geçiş yapmış oluyorsunuz.  Bu sırada Turknet sizi arıyor ve kullanıcı adınızı oluşturuyor.


Bağlantınızın Sağlanması

Eğer geçiş yapıyorsanız Turknet belgelerinizi denetledikten sonra gerekli işlemleri başlatacak. Turknet’ten gelen isteği TürkTelekom çalışanı sistemden bağlantınızı onayladıktan sonra telefonunuza bir kullanıcı adı ve şifre gelecek. Bu kullanıcı adı ve şifrenizi modeminizde bulunan servis sağlayıcı kısmına girdikten sonra Turknet internetinize kavuşmuş olacaksınız. Forumlarda kullanıcılar geçiş süresinde 1 saat ile 3 dakika arası yazanlar var.
Hat sizin üzerinize değil ise eski hattı hat sahibi kapatması gerekiyor, yalın internetten de geçiş olamadığı için onda da hattınızı kapatıp yeni üyelik başvurusu yapmanız gerekiyor.
Bağlantı
Yeni üyelik başvurularında başvuru süresi 5-25 iş günü arasında gerçekleşiyor.  Turknet tarafında işlemleriniz bitince hat bağlatma isteğiniz Turk Telekoma düşüyor ve Turk Telekoma 3 iş günü içinde ankastre üzerinde sizin isminizin ve hizmet numaranızın bulunduğu bir kablo çıkarıyorlar genelde. Elektrik bilginiz varsa bu kabloyu kendi evinize giden kabloya bağlamanız gerekiyor. Daha önce hiç uğraşmadıysanız bir elektrikçi çağırın ve kablonuzu ondan bağlamasını isteyin.
Yeni üyelik başvuru sürecinde Turknet den size belgelerinizi işleme aldık mesajı geldikten 7 iş günü geçtiğinde hala isminizin yazılı olduğu kabloyu ankastre üzerinde göremiyorsanız, çağrı merkezinde abonelik işlemlerinde bulunan müşteri hizmetlerinden 880 ile başlayan internet hizmet numaranızı isteyin. Çağrı merkezi size bu bilgiyi veremezse Ankara Turk Telekoma’dan telefon numarası tahsilatı daha yapılamadığını göstermektedir. Numara tahsilatı yapılana kadar beklemek zorunda olacaksınız. Çağrı Merkezi çalışanı size 880 ile başlayan internet hizmet numarasını söylerse onlara daha kablonuzun bağlanmadığını söyleyin.
Yeni üyelik başvrusunda kablo bağlantınız yapıldığı halde modeminizin DSL ışığı yanmıyorsa İlçe Genel Müdürlüğünde bulunan yetkili bağlantınızı daha onaylamadığından kaynaklanmaktadır. 1-2 gün için Dsl ışığınız yanmazsa Turknet üzerinden arıza kaydı oluşturabilirsiniz yada İlçe Telekom genel müdülüğüne 880 ile başlayan hizmet numaranız ile giderek xDSL hattınızı aktif edebilirsiniz. modeminizde DSL ışığı yandıktan sonra Turknet tarafından gönderilen ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi modeminize giriniz.
Modeminize ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız bölgenizde bulunan yerel bir bilgisayar onarım ve bakım hizmeti sunan dükkandan yardım alabilirsiniz.


Deneyimimiz

Şuanda ben Turknet tarafından hattıma tanımlanan 75 megabit interneti kullanmaktayım. Modemim maksimum ulaşılabilir hız olarak 120 Megabiti göstermekte ve tanımlanan hız olarak 75 megabit hız yazıyor.

Hız

 
Kablosuz bağlantıda kayıplar olacağından kayıbı en aza indirmek için bilgisayarımızı modeme kablo ile bağlayarak hız testi yaptık. SpeedTest.net üzerinde yaptığımız testlerde yurtiçi 60 megabit download 3,25 megabit upload değerini gördük. Yurtdışı sunucu seçtiğimizde maksimum indirme 20-40 Megabit arası dalgalanan ve konuma göre değişen değerler gördük.
Pingimiz eskisine oranlar bir değişiklik olmadı. Sizde değişiklik olursa +-5ms olur genelde. 10ms den daha fazla bir ping artışı olursa çağrı merkezinizi arayarak sorunuz bildirebilirsiniz.

Bazı Kullanıcıların Karşılaştığı Sorunlar


Türknet’in kendilerine ait bir santrale bağlı iseniz (Sonradan yapa ile geçiş sağlanan kullanıcılarda karşılaşılıyor) bazı kullanıcılarda hat “Interleaving” modunda oluyor ve buda pinginizin normale göre 15-20 ms fazla olmasına sebep verebiliyor. Oyuncu değilseniz bu size pek etkisi olmayacaktır fakat oyunlarda daha düşük bir ping istiyorsanız ve hattınız şuanda “Fast Path” modunda değil ise  Türknet yetkililerinden hattınızın “Fast Path” moduna alınmasını isteyebilirsiniz.
Akşam saatlerinde yada pazar günlerinde Türknetin kendi altyapısı bulunmayan Telekom dan  kiralanan bölgelerin bazılarında hız düşüklüğü görülmekte . Bu sorunun hangi taraftan kaynaklandığına dair elimize geçmiş bir kesin kanıt bulunmuyor.  Şuan için bir çözüm bulunmuyor  konu hakkında araştırmalarımız devam etmektedir.
Çok küçük bir kitle twitter mobil tarayıcı üzerinden girdiğinde resimlerin açılmadığından bahsetmişler. Bunun neden kaynaklandığını bizde kesin olarak bilmiyoruz.
Sizde böyle bir problem ile karşılaşırsanız yorumlar kısımına il ve ilçe olarak konumunuzu yazmanız sorunun hangi bölgelerde bulundu bilmek diğer kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Aklınızda kalan sorularınız varsa yada yaşadığınız bir problemi yorumlar kısımından iletebilirsiniz.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sorularınızı yazımızda cevapladık.
   Bağlantınızın Sağlanması kısmında cevabınızı bulabilirsiniz.

 1. turknet ne verdiyse ben daha fazlasını vereyim sana. milleti yanlış yönlendirme. aboneler berbat hizmet yüzünden zor durumda. kullanmadıkları internetin parası, vasat hızlar 100 kişiden belki 2-3 kişi memnun, sen kalkmışın burada ucuz reklam yapıyorsun.

  1. Bana 160 megabit verebilirmisin 🙂 Şuanda 80 megabit alıyorum .
   Yıllarca başka firmalarda kullandım . Türknetin zaten kendi altyapısı yok . 90 TL 16 megabit 50 GB akk kullandım. 2 yıl sözleşme imzalamazsam fiyat düşmez zihniyetinden bıktım. 2 yıl sözleşme imzalayınca bir sorun çıktı mı o sorunu düzelten olmuyor. Eve gelen kablo aynı iller arası ve yurtdışı omurga aynı neden şimdi 90 TL 16 megabit alayım . Sorun çıktığında Türknete şikayet etsenizde Telekom ilgilenmiyor. Benim hattımı bile aktif etmediler. Türknet aldım diye. Allahtan işini düzgün yapan bir adama denk geldimde üstündeki görevleyi ikna ederek hattımı aktif etti.
   Şuan Tek sorunum Akşam saatlerinde 5-10 megabite düşmesi. Ama bu sorun tek bendemi hayır . Tüm ilçede aynı sorun var çünkü Kendi altyapısı olmayan bütün firmalar kabloyu kiralayarak iş yapıyor. Kurumsal araştırma yaparak görebilirsiniz.

  2. Ragıp’ın hangi firmanın adamı acaba 🙂 adam gibi kampanya çıkaracağına burada çırıpınıyorlar.. TurkNet adam adam.

 2. Merhaba. Turknete geçtim bir hafta sorunsuz internet kullandım. Bir gün aniden internet kesildi. Dsl ışığı söndü yani. Destek kaydı twitterdan yazmak falan fayda etmedi. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Büyük ihtimal telekom çalışanları geldi ve sizin kablonuzun bağlantısını kestiler. Bazen geçiş işlemlerinde bu problemler yaşanabiliyor. Ankastrenize bakın orada isminizin yazılı olduğu bir kablo çıkıntısı var mı. Varsa bir elektrikçi 5 dakikada bağlar.

 3. bende Türk Telekomu ipta lettirip geçiş yaptım. 1 aya yakın oldu hala internet bağlanmadı.ilk hafta port sorunu var diyolardı sonraki hafta onay bekleniyor diyorladı. Sonra 3. haftasonuna kadar telefonları açmadılar hafta sonu ulaştım onay verilmiş kullanıcı adı şifre verilecek dediler. her gün arıyorum. 3.5 hafta oldu. :/

  1. Önerimiz başka servis sağlayıcısına geçmeniz yönünde olacak. Firma çağrı merkezini kapattığından beri kullanıcıların yaşadığı problemlerin çözülmesi daha da zorlaştı.

 4. Merhabalar TurkNet’in sözleşmelerini henüz yollamadim, okuduğumda tüketiciyi koruyan kollayan hiçbir ibare yok, oyleki daha önce akn olmadan ki alacağım hız bile garanti edilemiyor, e’ye kadar muglak ifadenin esasında %75 kayıpla dahi verilebilecek bir garanti hızı vaad edilmesi gerekmez mi? Yani 35 Mbps ‘ye kadar ifade yerine ben 13 Mbps olsun stabil sabit olsun isterdim, gerçek ahlaki ticaret hizmeti için çokmu zor.
  Hangi doğa koşulu hangi fiziki etkenler ile evin içine kadar gelen kablo daki hızı etkiler sanılıyor, yıllarca ilk elektriğe kavustugumuzda çoğu yerleşim yerlerinde mum gibi yanan hizmete bile aynı bedeller odedik birilerinin ceplerini doldurduktan sonra, şu gavur dediğimiz insanların dünyaya belli standartlarını bildirmese, inanıyorum ki bizim hiçbirşeye aklı vede vicdanı olmayan insanlarımızın elindeki imkanlar ile bizi soyup soğana çeviriler, bunu şu bu kişi diye ayirmiyorum, allah diyende, yallah diyende yapar vede yapıyor zaten.