Chip İncelemesi; Dünyanın İlk 9 Dolarlık Bilgisayarı Elimizde


Raspberry Pi Zero’ya en iyi alternatif olabilecek Chip elimize ulaştı 🙂  Ürünün bize maliyeti Chip + Chip kutusu + RCA kablo ve kargo ile berber toplamda 50 TL olarak yansıdı. Yani ürüne ilgi duyuyorsanız oldukça uygun bir maliyete edinmeniz mükün.
Daha önceden Raspberry Pi B ve Banana Pi kullanan birisi olarak Chip gözüme oldukça küçük geldi. Bildiğiniz üzere devre kartının küçük olması dayanıklılığı arttırır, doalyısıyla küçük bir PCB’ye sahip olan Chip’de bulunan devre kartı Raspberry Pi B ve Banana Pi’den daha kalın, daha sağlam ve üzeri oldukça derli toplu.

Ürünün genel özellikleri

Cpu 1GHz Allwinner R8
Ram 512 MB
Depolama 4 GB
Güç 5V 300mA (ortalama)
Boyut 40 mm x 60 mm

Tabloda gördüğünüz gibi ürün Raspberry Pi ve diğer geliştirici kartından farklı olarak dahili depolama ile geliyor ve bu sizi SD kart karmaşası ve depolama problemlerinden kurtarıyor.
Ürünün üzerinde bulunan yine dahili Bluetooth 4 ve Wi-Fi (802.11b/g/n) bağlantısı sayesinde cihazımızı Wi-Fi ağımıza ve bluetooth cihazlarımıza ekstra bir ürüne gerek kalmadan bağlayabiliyoruz. Bu alıcıların ürüne dahili olması, USB çoğaltıcı derdinden kurtarıyor, entegrelere yakın olmasıyla güç tüketimi daha az ve en güzeli görüntü kirliliği oluşturmuyor.
chip-usten bakis
Batarya bağlantısı ile cihazı bataryayla tam kablosuz kullanabilirsiniz. Güç butonu sayesinde Chip’de bir şeyler ters giderse 10 saniye basarak tamamen kapatabilir yada 1 kere basarak oturum kapama ekranın açılmasını sağlayabilirsiniz.
Screenshot_11
Cihazımızı Bluetooth ses alıcısına çevirerek, Bluetooth bağlantısı mesafesini ve ses kalitesini ölçtük. (evin içinde metrelerce kablolarla dolaşık 😀 ). Normal bir Bluetooth kulaklık yada Bluetooth hoparlörün çekmediği mesafelerde sorunsuz olarak Bluetooth bağlantısı sağladık.
Yine aynı şekilde Wi-Fi alıcısının da çekim alanı oldukça geniş. Bu cihazda Wi-Fi bağlantı hızından çok çekim alanı daha önemli olduğundan dosya aktarım testi yapmadık, ki zaten cihaz geliştirici kiti, nas sunucusu değil ama modem üzerinde 72 megabitlik bağlantı gördük. Wi-Fi kanadında söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey bağlantının çok stabil değil, biraz dalgalı olması.
Screenshot_3
Screenshot_5
Ses çıkışı  Raspberry Pi ve Banana Pi’den daha net ve parazit sesi hiç yok. Ses yüksekliği de normal bir ses çıkışından biraz daha yüksek.
Cihaz üzerinde beyaz ve pembe olmak üzere 2 adet parlak bildirim LED’, bulunuyor. Bu LED’ler bir sıkıntı yoksa sürekli olarak yanıyorlar.
Herhangi bir aygıta bağlanmak için 1 adet USB 2.0 girişi bulunuyor.
Projelerimizin bağlantısını sağlamak için cihazda bolca PIN bulunuyor.
chip_pinouts

Cihaz İle Bağlantının Sağlanması

Cihazın üzerinde bulunan micro USB girişi ile bilgisayarımıza Putty ve benzeri programlar yardımı ile serial bağlantısı sağlayabiliyoruz. (kullanıcıadı:parola = root:chip , chip:chip)
Cihazı televizyona HDMI , VGA ve Kompozit çıkış ile bağlayabilirsiniz.
HDMI ve VGA bağlantısı için özel bir devre kartı gerekiyor ve bunların fiyatı kısmen hayli yüksek.
Screenshot_6
Biz cihazımızın görüntü çıkışını pek kullanmayacağımızdan HDMI yada VGA dönüştürücü masrafından kaçarak kompozit bağlantı ile Televizyonumuza 640×440 çözünürlük ile bağladık.
WP_20160727_21_22_05_Pro
Hazır Chip’imizi televizyonumuza bağlamışken yukarıda bulunan Wi-Fi simgesine tıklayarak cihazımızı Wi-Fi ağımıza bağladık.  Chip’e daha sonra IP üzerinden SSH yada VNC ile bağlanmak için yerel ip adresimizi terminale sudo ifconfig yazarak buluyoruz.
Screenshot_8

(Bizim ip adresimiz 10.0.0.152)

Chip’imizi sürekli olarak televizyona bağlı kullanmayacağız. Ağ bağlantısını sağladıktan sonra ağ üzerinden Chip görüntüsünü aktarmak için VNC kullanacağız. VNC sunucu programını kurmak için sudo apt-get install x11vnc komutu ile programımızı kuruyoruz. Programın çalışması için x11vnc -auth guess -display :0 -forever  -bg komutu ile VNC sunucumuzu çalıştırabiliriz. Sunucunun başlangıçta çalışmasını sağlamak için komutu /etc/rc.local a ekliyoruz.
Screenshot_7
Real VNC Viewer’a chipipadresi:5900 yazarak bağlandık. Minik bilgisayarımızı kendi bilgisayarımız üzerinden artık kontrol edebiliriz.
Screenshot_4

Cihaz Üzerinde Bulanan Arayüz ve Performansı

Cihaz fabrikadan şuanda Debian 8 Jessie ve Linux Kernel 4.3 ile geliyor . Chip bilgisayarımızı internete bağladıktan hemen sonra bildirim çıkıyor ve bizden Chip’i güncellememiz isteniyor.
Screenshot_1
İnternet üzerinden en son Chip sürümü ve kerneline ulaşabilirsiniz, Chrome eklentisi yardımıyla son versiyonu Chip’e yükleyebilirsiniz.
Screenshot_9
XFCE arayüzünü kullanan mini bilgisayarımız Chip için özel hazırlanmış tema ve güzel bir ikon paketiyle geliyor.
Screenshot_10
[toggles title=”Dahili olarak gelen programlar”]Application Finder, Bulk Rename, Leafpad, Orage Globaltime, Screenshot, Task Manager, Thuner File Manger, Xarchiver, Alex the Allegator 4, Spout, Viewnior, Ice Weasel Web Browser, Audio Mixer, GNOME MPlayer, QjackCtl, AbiWord, Atril Document Viewer, Gnumetric, Orange Calendar, Orage Globaltime, Htop, Package Updater, Synaptic Package Manager, Xfce Terminal, Notifications, Various System Settings, Zip (and UnZip),[/toggles]
İşlemci bilgisine göre 1080p 30 fps veri açmayı desteklediği yazıyor fakat bu cihazı multimedya olarak kullanmak mantıklı değil zira istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.
Normal kullanım açısından da işlemler biraz yavaş fakat fiyatına ve boyutuna göre büyük işler başarıyor 🙂
Cihazın optimum işlemcisini çalışma sıcaklığı aralığı -20 ile 70 derece arasında. Bizim kullanımımız da cihaz 45 derece ile 65 derece arasında dalgalandı.
Sonuç olarak cihaz kablosuz bağlantılarda rakiplerini geride bıraksa da performans olarak geride kalıyor. Chip kitini almak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. İleride projelerin ve rehberlerin artmasını dileriz.
 

Pocket Chip Pockulus
Screenshot_14 Screenshot_12
Chip ile yapılmış el bilgisayarı. $49 Chip ile yapılmış sanal gerçeklik $69

Diğer projeler için https://chip.hackster.io/ . Dökümanlar için http://docs.getchip.com/


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

9 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Debian olduğuna göre samba kurulumu diğer single boardlar ile aynıdır. Keşke şu disk yöneticisi ve samba gibi temel unsurlar grafik arayüzünde yer alsa. O kunuda Lubuntu çok başarılı. Uygulama mağazası da grafik arayüzlü. Ancak Lubuntu’yu da hdmi ile boot etmek mucize.
  Chip’in community’si ne durumda? Forumlar ve yazılı kaynaklar bu tür cihazlarda donanımdan daha önemli.

  1. Lubuntu = LXDE arayüzü + Ubuntu . Lubuntuda bulunan herhangi bir programı rahatlıkla diğer ubuntu dağıtımlarında sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Chip kargolanması ve kullanıcıların eline geçmesi temmuz aynın buldu , yeni yeni kullanıcılarına ulaşıyor, orumlarda bu yüzden yeni yeni oluşuyor ve büyüyor. Yazılı kaynaklar içinde aynı durum geçerli fakat firma en son güncellemeleri yayınlaması ve forum arayüzünün kolaylığı ve içinde bulunan bilgili kullanıcı kitlesi ile yakın zamanda içerin artmasını ümit ederiz.
   Kullandığınız işletim sistemi ubuntu yada debianın eski bir versiyonu ise samba web arayüzünden kontrol etmek için ‘swat’ adlı programı öneririz. Terminal üzerinden ayarlamak isterseniz size https://www.dijitaller.com/linux-samba-ile-sunucuya-baglanma-nas-kurulumu/ rehberimizi önerebilirim. Gui ile yönetmek isterseniz system-config-samba yada gadmin önerebilirim.
   Disk yönetimi olarak boş olanı soruyorsanız hafif bir client olan ‘xdiskusage’ öneririm eğer daha detaylı bir analiz isterseniz ‘baobab’ ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
   Disk yönetimi derken formatlama bölümlerin ayarlanmasından bahsediyorsanız ben gparted kullanıyorum.

 2. Ben bir şey anlamadımn Ahmet Abi. Biz bunu alıp televizyona taktığımızda içinde kendi işletim sistemiyle gelmeyecek mi? Senin yaptığın ayarları yapmak mı zorundayız? Sen heralde server kuracan 😀 tabi

  1. Chip 1.0 üzerinde Debian 8 ve kernel 4.3 ile gelmekte ve tüm programlar hazır olarak geliyor. Ben proje geliştirecekler için uzaktan bağlantınında nasıl sağlandığını anlattım. Evde bundan daha üstün gigabit portlu cihazım var onu server olarak kullanıyorum 🙂

 3. Oldukça hoşuma gitti, yeterli gpio pinleri de mevcut. Port yönlendirip kendi ftp sunucumu kuracaktım, böyle daha ucuz bir mikro bilgisayarin varlığı beni memnun etti.

  1. Merhaba. Chip ufak bir cihaz ve taşınabilmesi kolay fakat wifi performansı pek iyi değil. Büyük boyuttaki dosyalara erişim sağlayacaksanız daha yeni ve modern cihazlara bakmanız iyi olacaktır.