Eski Akıllı Televizyona Miracast ile Hayat Verin


Ürünü üreten firmalar belli bir süreden sonra artık cihazlarını destek vermeyi keserler ve cihazları kendi hallerinde bırakırlar. Bunun en büyük eksiklerinden biride firmaların işletim sistemlerinin güncellememesi ile beraber üzerinde çalışan yazılımlarında bir süre sonra desteğini kestiğini ve çalışamaz hale getirmesidir.
Bizim konuda örnek alacağımız model LG nin 4K  çözünürlüklü ve Netcast işletim sistemine sahip 2 yıllık akıllı tv. Bu cihaz zamanının gerek renkleri doğru göstermesi ve 4k desteği ile dikkatimi çekmişti ve rakipleri yerine bu televizyonu tercih ettim.
Şuanda üzerinde artık Spotify ve benzeri uygulamalar çalışmıyor. YouTube uygulaması da bazen sorun çıkarabiliyor.  Üzerinde touchpad bulunan klavyeler ile beraber bir bilgisayar yada tablet televizyona bağlamak da pek konforlu olmuyor. Televizyonu oturduğunuz yerden yönetmek önemli yoksa aksi durumlarda bir keyfi kalmıyor.  LG Televizyonların Yanında verilen sihirli kumanda kullanmak diğer çözümlere oranla oldukça iyi.
Televizyonunuzun ayarlarına girin ve ardından bağlantı seçenekleri arasında Miracast aramaya başlayın. Ayarlardan Miracast seçeneğini bulamadıysanız Google üzerinde biraz arama yapmanız faydalı olabilir.
Çıkan ekrandan Miracast aktif edin.
Televizyonunuz ev ağına kablosuz olarak bağlı olduğuna emin olun. İnternet bağlantınız da bir problem yok ise sıra telefonun bağlanmasında. Telefondan ayarlar menüsüne girin. Diğer kategorisi altında kablosuz ekran menüsünü göreceksiniz.

Telefonunuz da ev ağınız aynı ağa bağlı ise telefon televizyonu görecektir. Buradan televizyonunuzun ismine tıklayarak bağlantıyı başlatın.

Telefonunuzu ilk defa televizyona bağlarken televizyon sizden onay isteyebilir. Onay verdikten sonra bağlantı sağlanacaktır.

Yaşanabilcek Problemler ve Çözümleri

– Görüntü geç geliyor
Bunun nedeni çok eski model televizyonlarda bulunan işlemcilerin yetersiz kalması.
-Görüntüde atlamalar oluyor
Telefonunuz televizyona bağlantısı 2.4 GHz ile bağlandıysa bu problemi yaşayabilirsiniz. Cihazlarınız 5 GHz desteği varsa ve kablosuz ağınıza da 5 GHz ile bağlanıyorsa bu problem olmayacaktır.
-Televizyon siyah ekran gösteriyor
Telefonunuzu yeniden başlatarak bu problemi çözebilirsiniz.
-Telefon televizyona bağlanmaya çalışıyor ama bağlanamıyor
Öncelikle televizyonu kapatıp açın sorun çözülmez ise telefonu da yeniden başlatmayı deneyin.
-Televizyonun sesi az geliyor
Hem televizyonun sesinin hemde telefonun sesinin kısık olmadığını kontrol edin
-Telefonum ısınıyor
Bu gibi durumda telefonu hava alan bir yere bırakmanız faydalı olacaktır. Ayrıca şarja takılı bırakırsanız kullanım sürenizi olumlu yönde etkileyecektir.
 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir