Juno'dan Gelen İlk Resimlerle Yapılan Harika Video


Bildiğiniz gibi NASA’nın 2011 yılında fırlattığı uzay aracı Juno, 5 Temmuz sabahı 20 aylık Jüpiter macerasına başlamış oldu. Dünyadan yaklaşık 600 Milyon kilometre uzakta, Güneş Sistemimizin soğuk taraflarında olan bu devasa gezegen Jüpiter ve uydularına ait Juno’nun çektiği resimler ile harika bir time-lapse video ortaya konulmuş.
Video Juno’nun 12 Ağustos tarihinde Jüpiter’e 16 Milyon kilometre uzaklıktayken başlıyor 29 Haziran’da Juno’nun uzaklığı 4.8 Milyon kilometre olduğunda sonlanıyor. Videoda Jüpiter’in yanında gezegenin 63 uydusu arasından en ünlüleri (Galilei uyduları) Io, Europa, Ganymede ve Callisto’da yer alıyor. Ek olarak belirtmek gerekir ki bu video bir hareket halinde gezegen ve uydularını içerisinde barındıran ilk video olma konumunda.Ünlü astronom Galileo Galilei, teleskobundan Jüpiter ve adının da verildiği Io, Europa, Ganymede ve Callisto uydularını keşfetmesi üzerinden çok uzun zamanlar geçti. Bundan tam 400 yıl önce uzaya başını kaldırıp ilk bakan insan olan Galilei’den sonra bizler oraları videolar ile izleyebiliyoruz. 400 yıl bize çok uzun bir zaman gibi gelse de kozmos için bu minicik bir zaman.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir