Ünlü Bilim İnsanı Stephen Hawking Hayatını Kaybetti


Stephen William Hawking

İngiliz fizikçi, evren bilimci, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, 76 yaşında bir süre önce hayatını kaybetti. Bilim dünyası için açıkçası oldukça büyük bir kayıp.
Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking 13 Mart 2018’de 76 yaşında ülkesi İngiltere’de hayata gözlerini kapatırken kendisinin henüz 21 yaşındayken yakalandığı ve tedavisi olmayan ALS hastalığı yüzünden öldüğü düşünülmekte.
Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yaptıkları açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadelerini kullandılar.
Nobel ödüllü bilim insanı Hawking, Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere adlı 1988’de yayımlanan bilim kitabında, büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri ve superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Kitabı 10 milyondan fazla satmıştı.
Hawking, son yıllarında yaptığı çarpıcı açıklamalarıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Ona göre insanlığın mutlaka 200 yıl içinde dünyayı terk edip kolonileşmeye başlaması şarttı. Ayrıca yapay zeka hakkında da düşünceleri olumsuzd.
R.I.P


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir