Kanlı Ay Tutulması; Yüzyılın En Uzun Tutulması, Mars, Detaylar ve Canlı Yayın


Kan tutanlar bakm…


Gökyüzünü izlemek şahsen çok hoşuma gidiyor. Düşünmek için inanılmaz bir manzara resmen kafamızın üzerinde duruyor. Bir de o gece gökyüzüne baktığım sırada bazı aksiyonlar gerçekleşiyorsa değmeyin keyfime. Yüzyılın en uzun kanlı Ay tutulmasına gelecek olursak, biz Türkler olarak çok şanslı olduğumuzu söylemeliyim zira ülkemizden çok net bir şekilde bu gök olayı gözlemlenebilecek. Tutulma, bu gece  Türkiye’de saat 20.15 gibi başlayacak ve gece 02.20’ye kadar devam edecek.

Tutulma, İstanbul’da 20.15’te başlayacak, 23.21’de doruk noktaya ulaşacak ve 02.28’de sonlanacak. Bulunduğunuz yerdeki tutulma saatini öğrenmek için ziyaret ediniz; Timeanddate

Güneş tutulmalarından farklı olarak, ay tutulmalarını gözlemlemek için özel bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Ayın Dünya’nın gölgesine geçtiğinde ortaya çıkan bu olaylar, çıplak gözle, teleskoplarla veya dürbünle doğrudan doğruya güvenlidir. Profesyonel veya amatör fotoğrafçılar ise bu anı kaçırmasın derim.

Kanlı Ay tutulması, yalnızca Ay’ın dolunay evresi ve Ay tutulmasının aynı anda yaşanmasıyla gözlemlenebiliyor. Ay, tamamen karanlık olmak yerine, tutulmalar sırasında koyu kırmızı veya kırmızımsı kahverengiye döner. Bunun nedeni, Dünya’nın atmosferinden geçen Güneş ışığının bir kısmı gezegenimizin atmosferinde kırılır ve Ay’ın yüzeyine düşer.

Neden Yüzyılın En Uzunu?

Ay tutulmasının süresini kontrol eden şey, Dünya’nın gölgesinden geçen ayın pozisyonudur.

Dünyanın gölgesinin en karanlık kısmına Umbra adı veriliyor. Umbrayı, Güneş’in zıt yönün Dünya’dan uzanan bir koni olarak resmedebiliriz. Ay bu Umbra’nın ne kadar merkezine gelirse tutulma o kadar uzun sürüyor haliyle. Bu gece yaşayacağımız olay da tam olarak bu.

Ayrıca, Dünya ve Ay’ın yörüngeleri itibariyle Ay, gezegenimize uzak bir konumda olacak. Daha küçük olarak görünecek olan Ay’ın geçişi de uzun sürecek.

Buna ek olarak, Dünya yörüngesi boyunca Dünya’dan daha uzak bir noktada olacak, EarthSky işaret etti. Bu, ayın gökyüzünde biraz daha küçük görüneceği ve Dünya’nın gölgesinden geçmek için biraz daha uzun süreceği anlamına gelir.

Mars

Mars’ın bu konuyla ne alakası var diyecek olursanız demeyin. Çok güzel bir detay katacak. Mars, son 15 yılın en yakın konumuna geçecek ve normalde olduğundan çok daha parlak bir şekilde Dünya’dan görünecek. Ayrıca kanlı Ay tutulması sırasında Ay’ın hemen yanında güçlü parlayan bir yıldız gibi görünecek.

Bir Sonraki Ay Tutulması Ne Zaman?

Bir sonraki Ay tutulması 21 Ocak 2019’da gerçekleşecek. O günkü tutulm 1 saat 2 dakika sürecek. 21. Yüzyıl’da 85’i bütün Ay yüzeyini kaplayan tutulmayla birlikte toplamda 230 Ay tutulması bekleniyor.

Bulunduğunuz yerde hava kapalı ya da dışarıya çıkma şansınız yoksa kanlı Ay tutulmasını aşağıdaki canlı yayından izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir