Mars’ın Yer Altında Sıvı Halde Göl Bulundu!


Evet sıvı


Araştırmacılar Mars’taki mevcut bir sıvı su kütlesinin kanıtını buldular.

Mars, bilim insanlarının odağında olmayı devam ediyor. Yapılan son çalışmaya göre Mars’da bir göl olduğuna dair kuvvetli bilgiler edilmiş durumda. Gezegenin güney kutup buzunun altında olduğuve yaklaşık 20km (12 mil) çapında olduğu saptanan göl aynı zamanda sıvı hal yapısında.

Önceki araştırmalar, Mars yüzeyinde akan (aralıklarla) sıvı suyun muhtemel belirtilerini bulmuştu, ancak bu, günümüzde gezegende sürekli bir su kütlesinin olduğuna dair ilk belirtisidir.

NASA’nın Curiosity gezgininin keşifleri de bizlere Mars yüzeyinde daha önceleri nehir ve gök yataklarının olduğunu göstermişti. Bununla birlikte, gezegenin iklimi değişti ve ince atmosfer yüzünden yüzeyde bulunan su ya buharlaştı ya da donarak buz kütlelerine dönüştü. Her neyse, yapılan araştırmanın sonucu heyecan verici çünkü bilim insanları Mars’ta sıvı su işaretlerini uzunca bir süredir araştırıyorlar, araştırdılar, fakat bunlar boş ya da muğlak bulgulara uzandı.

Keşif, Avrupa Uzay Ajansı‘nın (Esa) Mars Express uydusunun bir radar aracı olan MARSIS kullanılarak yapıldı. Çalışmayı yöneten İtalyan Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Prof Roberto Orosei, “Muhtemelen çok büyük bir göl değil” dedi. MARSIS, su tabakasının ne kadar kalın olabileceğini belirleyemedi, ancak araştırma ekibi en az bir metre olduğunu tahmin ediyor. Bulunan su kütlesinin tıpkı Dünya’dakine benzer şekilde oluştuğuna dikkat çekiliyor.

Nasıl bulundu?

MARSIS gibi radar aletleri, yörüngeden belirli sinyal darbeleri gönderiyor ve yansıyan sinyalleri alarak onları analiz ediyor. Hemen üstteki görselde göreceğiniz üzere düz beyaz renkli çizgiler buz tabakasını ifade ediyor. Bunların alt kısmında yaklaşık 1.5 kilometre derinliğide ise sıradışı bir şey var.

Profesör Orosi, “Alttan yansıyan açık mavi renkli yansımaların yüzey yansımasından daha güçlü olduğunu görebiliyorsunuz. Bu, bizim için su mevcudiyetinin masalsı bir işaretidir,” diyor.

Yaşam?

Henüz yaşamın var olduğunu söylemek için erken.

Open Üniversitesinden Dr Manish Patel, Mars yüzeyinde bilidiğimiz anlamda bir yaşama rastlanmadığını bu yüzden araştırmaların yer altına kaydığını söylüyor. Yüzeydeki zararlı radyasyondan korunan, daha uygun basınç ve sıcaklık şartlarının sağlandığı yer altı bölgeleri yaşamı barındırabilir. Bulunan sıvı su ise bir hazina haritasındaki ”X” işareti gibi.

Tabi buzun altında sıvı halde bulunan suyun kimyası ve sıcaklığı da henüz bilinmiyor. Bunlar önemli detaylar zira yaşam için suyun kimyası da uygun olmalı. Araştırmacılar yukarıdaki bu kütlesinin -10 ile -30 derecede olduğunu varsayıyor. Buna göre yer altındaki suyun sıvı halde kalabilmesi için içerisinde yoğun miktarda yuzun yer alması gerektiğini söylüyorlar.

Önceleri Mars’ı her şeyinden arınmış Kızıl bir gezegen olarak biliyorduk. Kısa süre önceleri eskiden yüzeyinde sıvı halde suyun, nehir ve hatta deniz yataklarının olduğunu keşfettik. Bir süre sonra ise yüzeyinde aralıklarla bir sıvının aktığına dair işaretleri gördük. Şimdi ise buzun altında sıvı halde suyun olduğunu keşfettik. Sırada ne var?

#Kaynak; BBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir