MicroSD Kart Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Merhaba, bugünkü yazımızda MicroSD hafıza kartı seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangilerini almalı hangilerini artık almamalı konularına değineceğiz. Ayrıca kartların üstünde bulunan çeşitli ibarelere de açıklık getireceğiz. Dilerseniz yazımıza girişelim.
MicroSD kartların kullanım alanları son derece geniş. Akıllı telefonlarda, drone’larda, fotoğraf ve video kameralarında olmak üzre oldukça geniş bir pazarda kullanılan SD kartlar bazen sahibini üzebiliyor. Bilinçsizce alınan SD kartlar cihazınızda yavaşlamaya, donmalara veya gecikmelere neden olabiliyor. Fakat bu yazıdan sonra olmayacağını garanti ederim.

MicrosSD Kart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Üzerindeki İbareler

Hafıza kartımızı seçerken ilk olarak güvenilir bir markadan yana tercihimizi kullanmalıyız. Bir öneri isterseniz Sandisk veya Lexar‘ı size önerebilirim. Sonra ise kartımızın kapasitesini seçmemiz gerekiyor. Günümüz dünyasında ve içeriğinde artık minimum 32GB kapasiteli kartlar almanızı öneriyorum. Evet, bunlar işin temel kısmıydı biraz tekniğine girelim ve şu ibarelerin ne anlama geldiğine bir bakalım.
deal_box
MicroSD, MicroSDHC, MicroSDXC tanımları ile başlayalım. Bu tanımlar kabaca kapasiteyi tanımlar. Buna göre MicroSD maksimum 2GB, MicroSDHC maksimum 32GB ve MicroSDXC ise minimum 32GB maksimum 2TB kapasiteye sahip olabileceği anlamına gelir.
Ultra_microSDHC_UHS-I_Class10_32GB-retina (1280 x 742)
Class ibaresine gelecek olursak bu da kartınızın bir nevi hızını gösterir. Class 2 minimum 2MB/s, Class 4 minimum 4MB/s, Class 6 minimum 6MB/sn ve Class 10 minimum 10MB/sn yazma hızını ifade ederi. Bizler minimum Class 10 ibareli microSD kartları tercih etmenizi öneriyoruz.
UHS 1- 3 veya U 1- 3 olarak ifade edilen değerlerde yine aynı şekilde yazma hızlarını gösterir ancak Ultra High Speed (UHS) sınıfı daha yüksek hızları bizlere sunar. Bu değer Class değerleri ile aynı anda verilebilir. UHS sınıfı sırasıyla minimum 10 – 30MB/sn yazma hızını garanti eder. 2016 itibari ile UHS sınıfı kartlar almanızı kesinlikle öneriyoruz. Zira 4K videoları kaydetmek için yüksek hız şart.
ExtremePRO_microSDHC_U3_32GB-retina (1280 x 827)
Evet sanırım önemli olan bu konuyu aradan çıkardık gibi. Sonuç olarak eski telefonunuzda bulunan 2-3 yıllık microSD kartı alıp 2500₺’lik telefona takarsanız üzülürsünüz. Kart alırken minimum Class 10 ibareli kartları almanızı hatta bütçeyi biraz daha arttırıp UHS sınıfı kartları almanızı öneriyoruz. Umarım yardımcı olabilmişizdir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evet arkadaşlar, bir Sandisk reklamının sonuna daha geldik. Bşr sonraki reklamda görüşmek üzere …