NASA, Mars Atmosferini Korumak İçin Yapay Manyetik Kalkan Öneriyor


NASA, gelecekte insanlığın Mars’a yapacağı yolculuklarda gerekli korunmanın sağlanması için ustaca bir fikir sundu; Gezegeni manyetik kalkan  ile korumak.

Gezegenlerin atmosferini ve dolayısıyla yeryüzeyini korumak için kendilerinden doğal olarak manyetik bir alana sahipti. Gezegenin sıvı haldeki sıcak çekirdeğinden kaynaklanan bu manyetik kalkan sayesinde Güneş Rüzgarları ve diğer zararlı solar ışınların yüzeyi ve atmosferi dövmesi engelleniyor. Bizim Dünya’mızda da güçlü bir manyetik alan bulunuyor ve bizi sürekli koruyor.

Ancak Mars’ın manyetik alanı şimdilerde çok zayıf. Gezegenin atmosferi güneş patlamalarına veya fırtınalarına karşı tamamen savunmasız. Zaen savunmasız olduğu için orada şuan bildiğimiz bir yaşam yok. Fakat NASA’nın bu durumu önleyecek bir fikri var.
NASA‘nın Gezegen Bilim Bölümü Direktörü Jim Green, Mars’ı yapay bir manyetik alanla örtbas etmek için iddialı fikri sundu. Green ve ekibi, manyetik kalkanı, Mars’ın ötesinde L1 Lagrange Noktasının üstünde tutmayı ve güneş rüzgarlarını ve zararlı radyasyonları saptıran bir yapay manyetosfer yaratmayı teklif etti.

Bu Sayede Sıvı Su Geri Dönebilir

Fikir doğrultusunda yapılan labaratuvar similasyonlarında manyetik kalkanın gezegenin kuzey kutbundaki karbondioksit buzunun erimesine neden olabileceğini gösteriyor. Sıvı haldeki su elbette Mars’a yapılacak yolculuklarda büyük kolaylık sağlayacaktır. Atmosfer değişimini de halledebilirsek Mars’ı tekrardan yaşanabilir bir gezegen bile yapabiliriz ancak daha çok zaman var önümüzde.
Kaynak; Phys.org


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir