Modemde Port Açma | Yönlendirme


Merhaba
Bu yazımızda Bilgisayarında sever uygulamaları kullananların çoğunun yaşadığı port yönlendirme sorununun nasıl çözüleceğini anlatacağım .
Öncelikle bu yazımızda elimizde bulunan modem Airties Air5453 e göre anlatacağız fakat sizin kullandığınız modemlerde de aşağı yukarı benzer ayarlar bulunmaktadır.
İlk aşama modemin arayüzüne girmek. Arayüze girmek için tarayıcınızın adres kısmına modeminize göre ip adresi girmeniz gerekmektedir . Genellikle kullanılan adresler http://192.168.2.1 yada http://192.168.1.1  Eğer bu adreslerden biri değilse **bu yazımıza bakarak öğrenebilirsiniz
Ekran Görüntüsü (63)
Arayüze girdikten sonra modeminiz size parola yada kullanıcı adı / parola soracaktır. Benim kullandığım modem sadece parola sormaktadır . Parola muhtemelen  “boş        , admin , ttnet ” bu üçlüden biri olacaktır . Kullanıcı adı sorarsa da “admin , root , ttnet” üçlüsünden biri olacaktır. Eğer bu yukarıdaki kombinasyonlar işe yaramıyorsa arama motoruna kullandığınız modemin modelini ve markasını girin ve ardından default password yazın muhtemelen kullandığınız modemin üretici sayfası karşınıza çıkacaktır ve gerekli bilgiler yazılı olacaktır . Eğer modeminizin parolasını değiştirdikten sonra unuttuysanız modeminizin üreticisi ile iletişime geçiniz.


 
Ana sayfa  ulaştıktan sonra solda muhtemlen bir bar olacaktır . Benim modemimde direk olarak port yönlendirme seçeneği var eğer sizde “Port Yönlendirme” diye bir kısım yoksa muhtemelen  “NAT” başlığının altında olacaktır .Ekran Görüntüsü (64)
 
Port yönlendirme seçeneğini bulup seçtikten sonra “Port Yönlendirme Etkin ” kutusu boştur Bu kutuya tıklayarak Port yönlendirmeyi açabilirsiniz. Port yönlendirmeyi açtıktan sonra yeni yazısına tıklıyoruz ve ardından yeni bir boş bar beliriyor . Bu bar da LAN ip Kısmına bilgisayarımızın ip adresini yazmamız gerekiyor . (Bilgisayarınızın ip adresini bulmak için Lan IP, MAC ADRESİ, Modem İp öğrenme adlı makalemize göz atabilirsiniz.) Lan IP hemen yanında protokol tipi var buradan kuracağınız server programına göre protokoller değişmektedir ben kendim TCP/UDP kullanyorum .
LAN Port programın bilgisayardan çıkış yaptığı port , WAN  Port ise modeminizden internete çıkış yapan port . Buraya kurdunuz programa göre portları yazacaksınız . Örneğin web server kuracak iseniz webin kullandığı port 80 dir ve Lan a 80 yazmanız gerekmektedir . Modemden aynı porttan çıkışı sağlamak istiyorsanız WAN ‘a da 80 yazmanız gerekmektedir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra Etkin seçeneğine tıklıyoruz ve işlemleri onaylıyoruz ve ardından kaydet ‘e tıklıyoruz .
Ekran Görüntüsü (65)
İşlemlerimizde tamamlandığına göre bir sonraki yazıda görüşmek üzere.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir