Windows 10, XP ve 8.1'i de Geride Bıraktı!


Bugüne kadar en hızlı büyüyen Windows sürümü olan Windows 10 pazar payını arttırmaya devam ediyor. Kısa sürede 200 milyonu aşkın kullanıcı sayısını geride bırakmayı başaran sürüm pazar payında Win. XP ve 8.1’i de geride bıraktı.
Son ölçümlere göre masaüstü işletim sistemi pazarında düşüş yaşamasına rağmen lider açık ara fark ile Windows 7. %52.4 pazara sahip olan Windows 7 gerilemeye devam ederken ikinci sırada ise Windows 10 işletim sistemi var. %11.85 pazar payına ulaşan işletim sistemi agresif artışını devam ettirirken XP ve 8.1 sürümlerini de geride bırakmayı başardı. Artış hızının önümüzdeki 6 içerisinde de devam etmesini bekliyoruz zira 6 aydan sonra Windows 10’a geçiş ücretli olacak.
windows 10 pazar payı, işletim sistemi
Windows XP, %11.42 paya sahipken Windows 8.1 ise %10.4 payı elinde barındırıyor ancak düşüş yaşamaya devam ediyorlar. Diğer tarafta Apple’ın OS X platformu ise %1.1 yükseliş ile %5.77 pazar payını ulaştı. Bunda popüleritesi ve satışı artan Mac ürünleri oldukça etkili.
windows vs linux vs mac os x,
Masaüstü işletim sistemi pazarının geneline baktığımızda ise Windows işletim sisteminin burada tekel olduğunu görüyoruz. Pazarın mutlak hakimi Windows %90.61 paya sahipken, Mac %7.68 paya ve son olarak Linux ise sadece %1.71 paya sahip durumda.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir