Paypal Nakit-Enpara-İninal Kartların Son Durumları


Sevgili Dijitaller Okuyucuları,
Geçen gün Youtube kanalımız üzerinden aldığım bir soru üzerine bu makaleyi yazmaya karar verdim. Bildiğiniz gibi 2015 yılında Enpara-Paypal Nakit ve İninal kart kıyaslamasını yaptığımız bir video çekmiştik. Aradan zaman geçtiği, ücretler ve sistemler değiştiği için bu videonun güncellenmiş halini 2016 yılında tekrar sizlerin ilgisine sunmuştuk. 2016 yılının ortalarına doğru geldiğimiz vakit bu 3 kartın yayın hayatında ciddi değişiklikler oldu.

Paypal Nakit Kart Hizmeti Durduruldu

İnternetten alışveriş yapan insanların artık Paypal nakit kartı kullanmaları gibi bir durum kalmadı çünkü bu hizmet Paypal tarafından sonlandırıldı. Zaten kampanyalar konusunda İninal’ın ve Enpara’nın gerisinde kalan kartın tek artısı Paypal hesabınızla entegreli olarak çalışmasıydı. Bu entegrenin de çok hızlı çalışmadığı da bir gerçekti. Ciddi rekabetin olduğu piyasada, insanların ilgisini çekemeden ayakta kalmak zaten oldukça zordu.

Enpara Çizgisini Bozdu

Aralarında benim favori kartım olan Enpara, çizginizi bozmuş oldu. Birçok insanın %50 geri iadeli Steam kampanyası yüzünden almış olduğu Enpara, “Ayın Enparalısı” gibi saçma bir uygulamaya geçti. İnsanların uyuz uyuz kuralları olmadığı için sevdiği Enpara’dan eser kalmadı. Artık bu indirimlerden faydalanabilmek için, 5 adet maddeyi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Benim rahatsız olduğum konu bu sistem üzerinden reklam yapılıp, büyüdükten sonra kampanyanın gereksiz birkaç şarta bağlanması. Enparaya karşı eski sevimli yaklaşımım malesef yok. Yinede el mahkum aralarında ençok kullandığım kart kendisi.
enpara

İninal Kart İşletim Ücreti %100 Zamlandı!

Paypal nakit kartın kapanması ile birlikte ön ödemeli kartlar klasmanında rakipsiz duruma gelen İninal kart, hesap işletim ücretine %100 zam yaptı. Hesap işletim ücreti olarak her ay kartınızdan varsa 1TL çekim yapan İninal, bundan sonra çekilecek tutarın 2TL olduğunu açıkladı. Sizin için çok basit rakamlar gibi gelebilir ama kullanıcı kitlesini hesaba kattığınız vakit ne kadar büyük bir meblaya denk geldiğini ufak bir matematik işlemiyle hesaplayabilirsiniz.

Paypal Türkiye’den Çekildi

Aslında bu birçok insanı etkileyen bir durum oldu. Ticaretini Paypal üzerinden yapan bireysel yada kurumsal satıcılar çok ciddi bir platformu kaybetmiş oldular. Ödeme sisteminde ciddi kolaylık sağlayan Paypal, Türkiye’den lisans alamayınca hizmetini sonlandırma kararı aldı. Lisans almak için ellerinden geleni yaptıkları söyleniyor fakat herhangi bir gelişme haberi de alamıyoruz. Bu konu hakkında ben her iki tarafı da haksız buluyorum. Birçok satıcı, Paypal üzerinden vergi vermeden ürün satışı yapabiliyordu. Bu durum devletler için pekte iyi değil. Yani burada devletin kayıtları incelemek istemesi normal. “Arkadaşa Para Gönder” seçeneği ticari olarak kullanılmıyordu ama devlet kanadında bunun saptanması zordu. Öte yandan devlette haksız sayılır. Paypal’ı kullanarak, vergisini çatır çatır veren satıcılarda vardı. Bu kitle ciddi oranda mağdur edilmiş oldu. En azından insanlara geçiş için ciddi bir süre tanınabilirdi.
İki tarafında restleştiğini düşünüyorum. Birkaç ay sonra tüm sorunların ortadan kaldırıldığı ve hizmete devam edildiği duyurusu gelebilir. Bu süreçte “Hangi Paypal alternatifini kullanmalıyım?” diye sorabilirsiniz fakat malesef ki öyle bir alternatif bulunmamakta.
Yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum. Bu tarz markalara gönülden bağlanmamak gerekiyor, gördüğünüz gibi hiçbiri yola çıktıkları ilk felsefe de devam etmiyor.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir