Siyah Duvar Kağıdı Telefonun Pil Ömrünü Uzatır Mı?


Malumunuz telefonlarımızın en çok şarj tüketen kısımlarının başında ekranları geliyor. Yükselen parlaklık değerleri, artan çözünürlük derken ekranlar tam bir pil canavarı haline büründüler. Fakat pil tüketimini düşürebileceğiniz bir ufak numara biliyoruz.
Evet, siyah duvar kağıtlarından bahsedeceğiz. Bu yazımızda ayrıca siyah duvar kağıdı her telefonun pil süresini uzatır mı sorusuna da cevap vermiş olacağız. Hatta hemen verelim; Siyah duvar kağıdı her telefonun pil süresini, ömrünü uzatmaz.
amoled vs lcd
Bunun başlıca nedeni akıllı telefonlarımızın ekran teknolojisi. Bu gün bir çok telefonda (iPhone, Sony, LG..) LCD tabanlı LED ekranlar kullanılmakta. Çünkü LCD ekranlarda siyah renk için kristaller renk üretmek zorundadır. Dolayısıyla siyah duvar kağıdı ile renkli duvar kağıdı arasında bir fark olmuyor ve siyah renk gerçek siyaha benzemiyor.
Ancak AMOLED ve OLED ekranlarda ise durum çok daha faklı. Zira AMOLED ekranlarda görüntünü veya ışığın oluşturulması için pikseller birbirinden farklı olarak aydınlatılabiliyor. Dolayısıyla siyah renk için bir aydınlatma gerekmediğinden pikseller aydınlatılmıyor ve siyah renk ”gerçek siyah” olarak aktarılıyor.
amoled vs lcd
Pikseller her renk için LCD’de ki gibi yanmadığından AMOLED ekranlarda siyah duvar kağıdı pil ömrünü uzatıyor. Yapılan testlere göre AMOLED ekranlarda kullanılan siyah duvar kağıtları pil ömrünü %8-18 civarında uzatıyor. AMOLED ekranlı bir telefonunuz var ise siyah arka plan kullanmanızda fayda var. AMOLED ekranlar genel olarak Samsung cihazlarda görsekde bazı HTC modellerinde ve Lumia cihazlarda bulunmakta.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir