Valve, VR için Daha Gerçekçi Ses Vaat Ediyor


Geliştiriciler Sanal Gerçeklik (VR) olayının görsel alanına o kadar dalmış durumda ki aslında gerçekçiliğin büyük bir faktörü olan sesi arka planda bırakıyorlar. Valve‘de tam olarak bu noktada olaya dahil oluyor. Valve, Steam Audio kiti sayesinde geliştiricilere oyunlarda, uygulamalarda ve özellikle VR içeriklerde kapsamlı bir ses üretimin vaat ediyor.
Steam Audio ile birlikte binoral ses üretiminin yanı sıra seslerin üretimi için fizik tabanlı gelişmiş bir yaklaşım sergileniyor. Obje tabanlı ses oluşumunun sunulduğu sistemde sesler gerçek zamanlı ve nesnenelere bağlı olarak alana yayılıyor. Ses üretimi yalnızca çevre şekline değil, aynı zamanda cisimlerin akustik özelliklerine görede farklılık yaratabiliyor olacak. Örneğin, uzay gemisinde ki metal koridorun halı kaplı odadan daha fazla yankıya neden olması gibi.
Steam Audio kiti hali hazırda Unity oyun motoru ile birlikte Android, Mac, Linux ve Windows platformları için kullanılabilir durumda. Unreal Engine 4 desteğinin de çok yakında geleceği belirtiliyor. Gerçekçi ses üretimi VR için oldukça önemli çünkü bir korku oyununda ses sizin en önemli telkin aracınız. Bunun gerçekçi olması hayli önemli. Steam Audio ile geliştiricilerin bu konuda elleri dahada güçleniyor olacak.

Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir