SpaceX’in Falcon Heavy animasyonu ve bir miktar Elon Musk


Merhaba Dijitaller takipçileri, gündemin Super Bowl ve Katy Perry olduğu şu günlerde sizleri, geçen hafta SpaceX’in yayınladığı “yeniden kullanılabilme” temalı Falcon Heavy animasyonu hakkında bir şeyler zırvalayarak bırakın gündemin dışına çıkartmayı Dünya’nın dışına çıkartmayı düşünüyorum. Yazı tamamen “meraklısına” havasında olduğu için isterseniz okumayı burada bitirebilirsiniz 🙂
Henüz izlemeyenler için ilk önce şu animasyon videosu hakkında konuşalım. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın göz bebeği SpaceX firması, Falcon Heavy isimli, ateşledikten sonra tekrar kullanılabilen roket, projesini bir animasyon videosuyla gösterdi. Videoda roketin uzaya fırlatıldıktan sonra çekirdekten ayrılıp daha önceden belirlenmiş koordinatlara tekrar kullanılabilir bir şekilde inişi gösteriliyor. Böylelikle büyük bir maliyetten tasarruf edilmiş oluyor. Bu roket dünyanın en güçlü roketlerinden biri zira 18 tane Boeing 747 uçağı gücünde olduğu söyleniyor. Konuyla ilgililer hatırlayacaktır ki SpaceX en son Falcon 9 roketi üzerinde geri dönüşüm işlemini denemişti ancak roketin inişi başarılı olamamış ve infilak etmişti.
https://vine.co/v/OjqeYWWpVWK
“Tüm bunlar ne demek oluyor?” “Elon Musk’ın amacı ne?” diye sorular soracak olursanız eğer size ufak bir şeyler daha zırvalayabilirim. Ben bu kısımda Elon Musk’ın sadece SpaceX yönünden bahsedeceğim.
Günümüzün bana göre en ileri görüşlü insanlarından biri olan girişimci Elon Musk’ın bir hayali var: “Düşük maliyetli ve yeniden kullanılabilen bir roketle insanlığı uzaya ulaşan bir uygarlığa çevirmek.” İlk bakışta biraz bilim-kurgu geldiğinin farkındayım hatta belki sadece bir çocukluk hayali gibi gelebilir size, ancak gelin görün ki Elon Musk’ın yatırımları oldukça olumlu sonuçlandı ve bir roketin üretim maliyetini %75 gibi büyük bir oranda düşürdü. Bu düşüş SpaceX firmasının aracın gövdesinde, motorlarında, fırlatma operasyonu gibi şeylerde kullanılan teknolojilerin ilerletilmesi sonucunda gerçekleşti ve ilginçtir ki firma bu teknolojilerin hiçbirinin patentini almadı. Elon Musk bu konu hakkında bir konuşmasında “Bizim temel rakibimiz devlet olduğu için patentin uygulanabilirliği şüpheli” diyor. Elon Musk gerçekten çok zeki bir adam ve bence en önemlisi farklı düşünebiliyor (Üşüyoruz Steve reyiz 🙁 ) Abarttığımı düşünebilirsiniz belki ama işin içine Tesla ve Solar City’yi katarsam pek abartmış sayılmam. Yaptıklarının insanlığın geleceğinde büyük rol oynayacağı kesin. Belki kendisi bile ömrünün insanların koloniler halinde uzaya göçtüğünü görmeye yetmeyeceğini düşünüyor olabilir ama hayallerinin peşini bırakmıyor ve bunu bilim dünyası adına yapıyor. Elon Musk büyük saygıyı hak eden bir adam.
Bu yazıyı “Marsta hayat var mı ?” seviyesine getirmeden bitirmeyi planladığım için fazla uzatmayacağım. Son birkaç şey söyleyecek olursam NASA ve SpaceX, Mars üzerinde kolonileşme konusunda ciddi çalışmalar yapıyor “bunun gerçekten mümkün olacağına inanıyor musun ?” diye sorarsanız kesin bir şey söyleyemiyorum ama bazı insanlar gibi buralara harcanan paraların “yazık” olduğunu da düşünmüyorum. Bana göre bilim için harcanan hiçbir emeğe ya da paraya “yazık” değildir. Eğer tarihte bunun gibi düşünen insanlar aksi bir zihniyette olsaydı teknoloji hiçbir zaman bugünkü gibi gelişmiş olmazdı.
Sahi Katy Perry’nin Super Bowl şovunu gördünüz mü ? Şaka yapıyorum 🙂 Aşağıdaki videodan Falcon Heavy’nin marifetlerini izleyebilirsiniz


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir