Terminal Temaları ve ZSH Kurulumu


Terminalde uğraşan kullanıcılar bazen arayüzde farklılıklar isteyebiliyorlar. Günümüzde çoğu dağıtım bash ile beraber gelmekte. Bash dışında farklı ve kolay kurulum sağlanan bir kabuk isteyen kullanıcılar ZSH tercih edebilirler.
Gelin beraber zsh kurulumuna bakalım. Biz örnek olarak ubuntu 16.04 x64 sistemini ele alacağız.
İlk olarak terminal ile bağlantımızı kuruyoruz. Ardından apt install zsh diyerek kurulumu başlatıyoruz.

ZSH bilgisayarımıza kurulduktan sonra zsh için topluluğun ürettiği hazır tema ve eklentilerin kurulumuna başlıyoruz. Kurulumda oh-my-zsh indirmek için wget kullanacaksanız ilk satırı curl kullanmak isterseniz ikinci satırı tercih edin. Biz curl tercih ettik.

sh -c "$(wget https://raw.githubusercontent.com/robbyrussell/oh-my-zsh/master/tools/install.sh -O -)"
sh -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/robbyrussell/oh-my-zsh/master/tools/install.sh)"

Şuanda sistem kullanıma hazır. Temaların değiştirmek için sisteminizde bulunan .zshrc dosyasını nano .zshrc komutu ile düzenleyin.
Sisteminizde yüklü olan temaların ekran görüntüleri için Github‘ u ziyaret edebilirsiniz.

agnoster
agnoster

avit
avit

Terminalin renk şemasını değiştirmek de zsh ile beraber iyi gidebilir. Putty ve benzer programlar için renk şeması üreten oldukça güzel bir site var. İsmi Termianl.sexy . Buradan beğendiğiniz bir renk şemasını indirebilir veya kendiniz oluşturabilirsiniz.

Olur da ZSH beğenmezseniz ve kaldırmak istediniz , kaldırma işlemini yapmadan önce varsayılan kabuğu değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için chsh -s /bin/bash komutunu kullanın.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir