3D Yazıcı ile Canlı Vücut Parçası Üretildi!


3D Yazıcılar (3D Printer) hayatımıza girdiğinden beri harika işler yapmaya başladı. Çocuklara, sakatlara protez bacaklar ve kollar yapan 3D Yazıcılar düşük maliyet ile bu işi yapabiliyordu. Bir çok mucizeye de imza atan teknolojinin son dönemdeki en büyük aleti şimdide canlı vücut parçasını üretti daha doğrusu baskıladı.

BBC’de yer alan habere göre ABD’de ki Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’nde bilim adamları 3D Baskı yöntemiyle canlı vücut parçaları üretmeyi başardı. Bunun yanı sıra kemik, kıkırdak ve kas gibi parçalarında bu yöntem ile üretilerek hayvanlara nakledildiğini ve normal işlevlerini yerine getirebildikleri söylendi.
_88282173_13
Bu olay daha öncede bilim adamları tarafından denenmişti ancak canlı parçada hücreler bir süre sonra ölüyordu zira oksijen ihtiyacı karşılanamıyordu. Yeni yöntemde ise canlı vücut parçasında mikroskobik kanallar bırakılıyor ve hücreler hayatta tutulabiliyor. Bu şekilde basılan vücut parçası nakledildiğinde plastik kısım zamanla çözünerek yerini hücreler tarafından üretilen protein yapısına bırakıyor bu sırada da parçanın içerisinde kılcal damarlar ve sinir hücreleri oluşuyor. Bilim adamları bu tekniğin insanlar üzerinde de kullanılabileceğini söylüyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir