Akıllı Telefonda Pazar Payı Durumu


Gartner adında bir araştırma şirketinin 2014 yılı 3. çeyreğinde akıllı telefon pazarlarında yaptığı analizlere göre dünya çapında akıllı telefon satışlarında ilk 5 firmanın 3’ü Çinli. Tabloya baktığımızda geçtiğimiz seneye göre Çin menşeili firmlara Huawei, Xiaomi ve Lenovo pazar paylarını %4.1 oranında arttırmayı başarmış. Tabi bunlar arasında en yüksek artışı Xiaomi olduğu fark ediliyor. Xiaomi şuan zaten dünyanın en değerli 4. Akıllı telefon firması olduğu biliniyor.
Çinlilerin bu yükselişi gözden kaçmamalı. Öte yandan ilk iki isim de Samsung ve Apple yer alıyor.
a
Burada Samsung’a değinmek lazım. Tabloya bakıldığında 2013 3.çeyreğinde %32 civarı pazar payı varken 2014’ün aynı dönenimde pazar payı %10.8 oranında düşerek %24’e gerilemiş. En büyük pazar payı kaybı ise devasa Çin pazarında olmakta %28.6’lık bir düşüş gerçekten Samsung’a zarar vermiş olmalı. Samsung’un büyük umutlarla çıkardığı Galaxy S5 bu durumu düzeltememiş gözüküyor. Bakalım yeni çıkacak olan Galaxy S6 ve piyasada olan Note 4 bu kötü gidişatı durdurabilecek mi?
Apple’ye geçtiğimizde yüzlerin güldüğü belli oluyor. Geçen yıl aynı döneme göre pazar payını %0,6′ oranında arttırmış gözüküyor. Tabi Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’u rakiplerine göre pazara daha geç sürmüştü. Apple için 4.çeyrek sonuçları daha da olumlu olacaktır.
İkinci tablomuzda dünya çapındaki Akıllı Telefonların işletim sistemlerinin pazar paylarını görüyoruz. Android platformu açık ara liderliğini sürdürüyor. Geçen sen aynı döneme göre pazar payını artırmış. Aynı zamanda IOS platformuda azda olsa pazar paylarını arttırmayı başarmış.
Windows’a baktığımızda pazar payını az düşürsede satışlarını arttırmış gözüküyor. Windows Phone 10 işletim sisteminin çıkmasıyla pazar payının artıracağı düşünülüyor.
d


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir