NVIDIA RTX 2080 Ti, 2080 ve 2070 Oyun Performansı Çarpıcı Görünüyor!


Çok para Dijitaller beyciğim


NVIDIA’nın GeForce RTX 20 serisinin GeForce RTX 2080 Ti ve GeForce RTX 2080 ekran kartı mensupları önümüzdeki ay, dünya çapında raflara ulaşmasıyla son derece zengin bir görünümle karşımıza diziliyor olacaklar. Pahalı oyuncakların ilk günden tükenebileceği de gelen bilgiler ararasında.

Bunu okuyorsanız, muhtemelen NVIDIA’nın yeni Turing grafik mimarisini ve buna dayanan RTX 20 serisi kartların neler ortaya çıkartabileceğini az çok biliyorsunuzdur. Biz, siz ve herkesin bildiği gibi, bu parlak yeni RTX oyuncaklarından birine sahip olabilmek için epey çalışmamız gerekecek.

İyi haber şı ki bin dolarlık soruyu cevaplamak için doğru yere geldiniz. Aslında, tam olarak 1200 dolar, 800 dolar ve 600 dolarlık bir soru…

Eğer haberlerii takip ediyor ve NVIDIA’nın Turing mimarisi hakkında bir şeyler biliyorsanız  “Turing 6X Pascal” gibi şeyler duymuş olmalısınız. Bu ifadeler özünde hem teknik hem de teorik olarak doğru. Ancak bu konu çok dar bir alan için geçerli. Turing, NVIDIA’nın dahili RTX ışın izleme teknolojisinde Pascal’dan altı kat daha hızlı. Sadece bu durumda 6 kat peformans farkı var.

Gerçek dünyada tüm oyunların RTX ışın izleme teknolojisi barındarmadığını ve barındırmayacağını bildiğimize göre bu 6 katlık fark biraz yüzeysel kalıyor. Ama buna rağmen RTX 20 serisi halefine oranla yaklaşık %50 performans artışı ortaya koyuyor. Ama asıl soru şu: Buna değer mi? Paranız varsa neden olmasın.

Turing; Pascal’dan 2 Kat Pahalı, 1.5 Kat Performanslı

Eğer matematiği yaparsanız, bir Turing’e sahip olmanın fiyat artışı, bu %50’lik performans artışından daha fazla olduğunu hemen fark edeceksiniz. 2080 Ti Founder’s Edition fiyatıyla, neredeyse iki tane 1080 Ti alabilirsiniz. RTX 2080 FE ile GTX 1080 ve RTX 2070 FE ile GTX 1070 arasında da aynı hikaye mevcut.

%50’lik bir artış için neredeyse iki katı fiyat ödemek zorunda kalacaksınız. NVIDIA’nın Founder’s Edition MSRP’leri (Yani diğer üreticiler) ile devam ederseniz durum yalnızca marjinal olarak daha iyidir, ancak yine de yüksek fiyat ancak fiyata oranla az kazanç buralarda da sorun olacak.

Peki, NVIDIA’nın açıkladığı 11 oyundan birini almaya karar verirseniz, ışın izleme teknolojsiyle daha iyi aydınlatma ve gölgelerin keyfini çıkaracaksınız. NVIDIA’nın RTX ışın izleme uygulaması, Pascal’da çalışmak hayli ağır, bu yüzden şirket bunu Turing kartları için bir satış stratejisi olarak görüyor. O 11 oyun ise şunlar;

 • Assetto Corsa Competizione
 • Atomic Heart
 • Battlefield V
 • Control
 • Enlisted
 • Justice
 • JX3
 • MechWarrior 5: Mercenaries
 • Metro Exodus
 • ProjectDH
 • Shadow of the Tomb Raider

Turing İkilemi?

Şimdi olay şu; Turing kartları haleflerine göre 2 kat daha pahalı ve %50 düzeyinde daha hızlı. Ayrıca Işın izleme gibi eşssiz bir özellikleri var. Ama ışın izleme özelliğini açtığınızda RTX 2080 Ti ile Shadow of the Tomb Raider ‘ı 1080p ~40 FPS‘de, Metro Exodus’u 1080p ~60 FPS‘de oynayacaksınız.

RTX 2080 Ti kartını alan kişinin elinde en azından 1440p veya 4K monitör olduğunu varsayabiliriz. Dolayısıyla daha fazla ödeyip 1080p’de oyunu oynamanın nasıl bir his olduğunu merak ediyorum.

Kaynak; WCCFTECH


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir