Apus Launcher İncelemesi


Merhabalar,
Bugün ki konuğumuz eski android telefonlarını hızlandıracağını idda eden, android uygulamamız: Apus Launcher. Öncelikle inceleme yaptığım eski mi eski kendi telefonumdan bahsedeyim. Htc one v. Android 4.0.3 sürümlü ve 512MB ram’e sahip. Menü arasında geçişlerde bile donuyordu telefonum. Apus launcher’ı kurdum ve sizler için inceledim.

Apus Launcher Nedir?

Apus launcher, android uygulamasıdır. Telefonunuzun işleyiş stilini değiştiren bir uygulamadır. Kök dizinde değişiklikler yapmayıp. Var olan temanız üzerinde çeşitli değişikler yapmaktadır. Dolayısıyla telefonunuzdan kaldırdığınızda eski görünüme dönebiliyorsunuz. Bu yüzden kurarken endişe etmenize gerek yok.

Düzene merhaba deyin!

Apus’u kurar kurmaz gerçekten telefonuma bir düzen geldiğini farkettim. Zaten tab olayını seven birileri için bulunmaz bir nimet. Yüklediğinizde Apus’un sadece 2 sayfası olduğunu görüyorsunuz. Birisi ana ekran diğeri uygulamaların listelendiği ekran. Uygulamaların bulunduğu ekran kategorilere ayrılmış. Yani uygulamanızı türüne göre kategorileyip belirli bir sekmeye yerleştiriyor. Sayfa sayısını kaldırdığı için birden fazla ekran yükleme olayını da ortadan kaldırmış oluyor ki buda ekstra bir hız sağlıyor.
Eksisi: İlk başta uygulamanızın hangi kategoriye eklendiğini bulamıyorsunuz. Yani tahmin ederek bulmanız gerekiyor. Hangi uygulamanın nerede olduğunu anladıktan sonra işiniz bir hayli kolaylaşıyor.
 
 
Ana ekran uygulamalar ekranı

Ayarlar ve Araçlar

Android ayarlarına gidene kadar eskiden gerçekten can çekişiyordum. Apus kendine özel bir ayar kısmı oluşturmuş. Sağ alt köşede çark simgesini görebilirsiniz. Tıkladığınızda arkası şeffaf fakat siyah renkli bir tam ekran sizi karşılıyor ve buradan çeşitli ayarları yapabiliyorsunuz. Yani yeni sayfa açıp sizi android ayarları sayfasına göndererek işkence çektirmiyor. En çok sevdiğim ve kullandığım özellikti bu. Ayrıca Apus beraberinde birkaç araçla geliyor. Bunlardan en beğendiğim “Ram temizleyici”  Ram’in doluluk oranına göre simge kırmızı ve yeşil renkler alıyor. (Üstteki resimde ayarların üstünde görebilirsiniz) tıkladığınız zaman anlık ön bellek boşaltıyor ve buda geçici olarak hız sağlamış oluyor. Yani ram temizlemek için ek program kullanmanıza gerek kalmıyor ki bu çok ince düşünülmüş bir şey.
Apus ayarlar Apus Araçlar

Performans Ve Görünüm 

Performans bakımından gerçekten telefonu hızlandırdığı doğru. Bunu da sayfalama sistemini kaldırdığı için sağlıyor ve gereksiz yüklenmeleri engelliyor. Sayfanızı değiştirmeden ayarlara, uygulamalara ulaşıp; ön belleğinizi de tek tıkla boşaltabiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir kategorinin içine girdiğinizde geri dönmeden direk üst sekmelerden, kategoriler arası geçiş yapabiliyorsunuz. Tasarıma gelecek olursak, gerçekten de kurar kurmaz bir düzen oluştuğunu farkediyorsunuz. Ayrıca duvar kağıdığınızı isterseniz bulanıklaştırarak uygulamaları öne çıkarabiliyorsunuz.
kategori içi
Sonuç olarak Apus kullanılabilir. İnceleme puanlamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben de s3 mini cihazımın o insanı sinir eden arayüz performansı yüzünden yüklemiştim. Gerçekten gözle görülür bir fark oluştu performansı düşük cihazlar için gerçekten çok faydalı.

    1. Kullanılabilirlik açısından bir numara olmasa da bellek tüketimi olarak çok basarili bir launcher. Ölü cihazları diriltebilecek potansiyele sahip.