Araştırma; İnsan Beyni Uzayda Değişime Uğruyor


Doğduğumuzdan beri dünya ortamında yaşarken biranda uzaya çıktığımızda vücudumuzun buna alışması ve ayak uydurması zaman alabiliyor. Bunun yanında daha yüksek kuvvetteki radyasyona ve ışınlara da maruz kalıyoruz. Bu konudaki araştırmalar da son dönemde ciddi oranda artmış durumda zira artık insanlık uzun süreli yolculuklara başlamak üzere ve uzayda ölmek veya hastalanmak istemiyor.
Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda astronotların beyin yapıları incelendi. Yapılan gözlemler sonucu uzaya çıkan insanların beyinlerindeki gri maddede (gri cevher-grey matter) değişikliklerin meydana geldiği saptandı. Uzayda geçirilen zaman göre gri madde oranında ciddi azalışlar veya artışlar söz konusu.

[blockquote type=”default” style=”2″]İstemli kas hareketleri, hafıza, görme, koklama, işitme, konuşma, karar verme ve çevresel değişimleri idrak etme gibi çeşitli olayları yöneten beyin bölümleri gri maddeden oluşmuştur.[/blockquote]

Araştırmacılar bunun nedenini veya oluşma mekanizmasını tam olarak çözebilmiş değil ancak beynin uzayda hareket etmeyi ve yaşamayı tecrübe etmesiyle ilgili olabileceği düşünülüyor. Yerçekiminin farklı olmasının da bu durumu tetikleyebileceği belirtilmekte. Ek olarak çalışmaların NASA tarafından da desteklendiğini belirtelim.

  • Aşağıdaki resimde; Mavi kısımlar beyindeki gri maddenin azaldığı yerleri, Turuncu kısımlar ise bacaklardaki hareketleri kontrol eden bölgelerde gri madde hacimlerinin attığını gösterir. Uzayın insan beynini değiştirdiğinin ilk resmi!

  • Üst sıra uzun süreli yatak istirahatı ile beyin değişikliklerini gösterir; Alt sıra uzay uçuşu ile beyin değişikliklerini gösterir. Turuncu artış bölgelerini gösterir; Mavi = azalma.


Kaynak; Phys.org


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir