Bant genişliği sınırı internet hızınızı etkiler mi?


Merhabalar;
Aslında bugün ki yazım biraz “efsane avcıları” modunda olacak. Youtube’da dolaşırken “internet hızını arttırma” ile ilgili bir video gördüm. Windows’un kendi ayarlarıyla oynayıp indirme ve yükleme hızlarının arttırıldığı idda edilmiş. Peki gerçekte bu durum öyle mi? Bilgisayarınızda Ayrılabilir bant genişliğini sınırlayarak internet hızını gerçekten değiştirebilir misiniz? Bant sınırını %100 ve %0 yaparak birkaç test yaptım işte sonuçlar;Resimlerin üzerine tıkladığınız zaman ölçüm yapılan host’un değişik olduğunu göreceksiniz. Buna bağlı ping değişimleri de söz konusu. Yani, internet sağlayıcınız size ne kadar hız veriyorsa alabildiğiniz tam olarak odur. Bilgisayarınızda, windowsunuz da yapacağınız bant genişliği ayarı indirme ve yükleme hızınızı etkilememektedir.
Halde bu fenomen video tam anlamıyla;
Çürütüldü!
Hepinize iyi günler esen kalınız.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bn ban genişiliği sınırlama yaptım ancak oyun içi pingi yüksek gösteriyor nasıl düşürebilirim

    1. Malesef bu duruma tam olarak çözüm yok. Dosya indirme yaparken oyundan gelen verileri daha geç alıp daha geç gönderiyorsunuz buda oyunlarda pingin yükselmesine neden oluyor.