EA Oyunları Steam’e Geliyor, İlk Oyun Star Wars Jedi; Fallen Order


Dijital oyun dünyasının dev firması olan Electronic Arts, sonunda Steam ile anlaşarak popüler oyunlarını platforma getirmeye başlayacak. Pek çok büyük oyunu bünyesinde barındıran EA, bu hamlesiyle oyuncular için güzel bir iyilik yapmış oldu diyebiliriz.

EA ve Steam daha doğrusu Valve anlaşması ile birlikte Steam platformuna gelen ilk oyun ise Star Wars Jedi; Fallen Order oldu. Hali hazırda ön siparişe açılan oyun 399 TL fiyat etiketiyle alınabilir durumda. Oyun ise 15 Kasım’da erişilebilir olacak.

Öte yandan EA, bu birlikteliği duyurduğu blog yazısında Steam’e The Sims 4, Battlefield V, FIFA 20, Apex Legends gibi büyük isimlere sahip oyunların geleceğini ve dahasının da yolda olduğunu belirtiyor. Tabi bunlar için net tarih yok ancak önümüzdeki aylar ve gelecek yıl ibarelerinin kullanıldığını görmekteyiz.

Kafalarda Origin işi ne olacak diye bir sorunun belirdiğini görmüş gibiyim. Hemen yanıtlayalım. EA, kendi Origin platformunu bırakmıyor aksine güçlendiriyor. Steam’den alınan EA oyunlar için Origin’i kullanmanız gerekiyor olacak. Steam’de açtığınız oyun Origin üzerinden çalışacak. Böylece oyunları Origin’den alan ve Steam’den alanlar tekbir çatıda toplanacak ve oyuncu topluluğu bölünmemiş olacak.

Ek olarak Electronic Arts’ın EA Access servisi de Steam’de olacak. Origin Access’ten farklı olacağı ve hizmet şeklinin konsollardaki EA Access’e benzeyeceği belirtiliyor.

Tabi işin bir de Türkiye boyutu var. Bildiğiniz gibi Origin üzerinden satılan EA oyunlarının hepsi Euro cinsinden satılıyordu. Dolayısıyla yüksek kur Türk oyuncusunu oldukça etkiliyor. Oyunların Steam’e gelmesi hem bölgesel fiyat ayarlaması olmasını mümkün kılıyor hemde çeşitli indirimler ile oyunları daha alınabilir kılıyor. Yani en azından benim iyi niyetim bu yönde olacağı kanaatinde. Zira 399 TL’lik Star Wars fiyat itibarıyla pek mutlu etmiyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir