Cometdocs İncelemesi


Merhabalar,
Bugün yine faydalı sitelerden biri olan Cometdocs’u inceleyeceğiz. Öncelikle sitemiz, günümüz en belalı sorunlarından bir tanesine çözüm getiriyor. İnternet sitelerinin en sevdiğim yanı, bilgisayarınızda kalıcı değildirler, kurulum istemezler, birkaç kez kullanmak için bir sürü reklam yükletmezler. Bu yüzden bilgisayar programlarından çok, çevrimiçi hizmet veren siteleri kullanmayı tercih ediyorum. Cometdocs ile dosyalarınız arasında çevirme işlemi yapabiliyorsunuz. Kullanımı oldukça basit.
Öncelikle site üzerinden üyelik almanız gerekiyor. Aslında bu zorunlu değil. Kayıt olma işlemi birden fazla dosya çevirebilmek, dosyaları sitenin hafızasında tutabilmek için gerekli. Yani siteyi 3 şekilde kullanabilirsiniz.
Kayıt olmayıp;

  • Haftada 3 adet dosya çevirme imkanı
  • IP başına günlük 100MB dosya transfer limiti

Kayıt olup;

  • Haftada 5 adet dosya çevirme imkanı
  • IP başına günlük 1GB dosya transfer limiti
  • 2GB depolama alanı

Premium alıp;

  • Sınırsız dosya çevirme
  • IP başına günlük 2GB dosya transfer limiti
  • 10GB depolama alanı

İmkanlarını elde ediyorsunuz o yüzden tavsiyem kayıt olmanızdır. Sistemi kullanmak oldukça basit. Görselle sizlere anlatayım.
Cometdocs 1
Görselde gördüğünüz bir resim upload ettim ve karşıma bu resmi çevirebileceğim formatlar çıktı. PDF olarak çıktı alıp bilgisayarıma kaydettim. Bu sefer bu PDF dosyasını yükledim ve resme geri dönmeye çalıştım. Bakalım o canım PNG resim PDF’ye çevrilip eski haline dönebilecek miydi? İşte sonuç:
cometdoc 2
Soldaki resim orjinal ve 1.01MB boyutunda. Sağdaki resim PDF’den çevrilmiş olan resim. Sağında ve solunda beyazlıklar oluşmuş. Boyutu 1.35MB Orjinalinden daha büyük. Resim kalitesinde gözle görülür bir fark yok. PNG>PDF daha sonra PDF>PNG çevirilerini yapmama rağmen kalite ciddi anlamda korundu. Tek eksisi resmin sağında ve solunda beyaz kısımların oluşması. Onuda ufak bir resim editörü yardımıyla kırpabilirsiniz.
Diğer bir çeviri işlemini ise, PDF>Word olarak yaptım. Word’de zaten PDF olarak kaydetme seçeneği olduğu için onu denemedim. İnternetteki bir PDF dosyasını Word’e çevirdim. Oldukça başarılı bir sonuç elde ettim. Orjinal PDF dosyası ve Word’e çevrilmiş hali;
7a2uQ3i

Kullanışlılık

Tasarımı oldukça sade, gri renk tonlarına sahip. Göz yormayan bir yapısı var. Yalnız şunu söyleyebilirim ki, kullanımı basit gibi gözükse de ek özelliklerini ciddi anlamda kullandıkça fark ediyorsunuz. Çeviri işlemlerinde sıkıntı yok fakat arka planda kalan, dosya paylaşma olayını farketmek biraz zaman alıyor diyebiliriz. İşini yapsın yeter diyorsanız bu duruma fazla takılmazsınız. Tasarımı güzel ama büyük bir eksisi var. Mobil uyumlu değil, yani teması mobil platformlarda taşıyor. Çalışma fonksiyonlarında sıkıntı oluşmuyor.

Erişilebilirlik

Cometdocs’un bir adet chrome uygulaması bulunuyor. Bu uygulama sayesinde Google drive’ınızda bulunan bir dosyayı direk oradan PDF’e çevirebiliyorsunuz. Kullanırken bir hataya rastlamadım ve oldukça ince düşünülmüş. Web sitelerinin bu tarz uygulamalarla destekleniyor olması güzel. Çevrilen dosya yine Google drive’a kaydediliyor.
6
 

Fonksiyonlar

Bir resim dosyasını başka bir formata çevirirken 4 adet seçeneğiniz oluyor ama PDF’i çevirirken 12-13 tane format seçebiliyorsunuz. Yani olabildiğince çeviri imkanı sunmuşlar. Çeviri seçeneğiniz çok ama premiumunuz yoksa yukarıda belirttiğim gibi çok az bir çevirme hakkı tanılıyor. Sanırım bana kalırsa fonksiyonların tek eksiği bu. Yine yukarıda 2 adet çeviri yapmıştım, resimlerde kaliteyi koruduğunu söyleyebilirim. Ayrıca çevirdiğiniz bir dosyayı birden fazla kişiye mail atıp, hem orjinal hemde çevirdiğiniz haliyle indirmesini sağlayabiliyorsunuz.
5
Evet bir incelememizin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. İşimize yarayabilecek web sitelerini konuk etmeye devam edeceğiz.
İyi günler!


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.