Devasa Kara Delik Keşfedildi


Yale University tarafından yapılan açıklamaya göre inanılmaz bir boyutta ve kütleye sahip yeni bir kara delik keşfedildi. Galaksimizden 220 milyon ışık yılı uzaktaki CID-947 galaksisinin ortasında bulunan kara delik için bizim endişelenmemize gerek yok çünkü bayağı bir uzakta. Zaten onun için endişelenmiyelim zira bizimde galaksinin ortasında dev bir kara delik mevcut.
Konumuza dönecek olursak NASA ve ESA tarafından incelenen kara deliğe dair çarpıcı bilgiler elde edildi. Kara delik Güneş’in 7 Milyar katı büyüklüğünde, oranladığımızda ise kara deliğin Dünya’dan yaklaşık olarak 763 milyar katı büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kara deliğin inanılmaz bir kütlesi olduğunu bulan araştırmacı ekipler kara deliğin galaksinin kütlesinin onda birini oluşturduğunu ortaya koydu. Genelde kara delikler galaksinin kütlesinin sadece %0.5’ini oluşturur. Araştırmacılar kara deliğin genişlediğini de buldular. Hatta öyle hızlı gelişiyor ki adete galaksiyi yutuyor diyebiliriz. Bilim adamları kara deliklerin galaksi ile aynı oradan genişlediğini varsayıyordu.
Konu ile alakalı  Benny Trakhtenbrot; “Normal boyutlardaki bir galakside devasa bir kara delik ortaya çıkardık. Bu kara delik, çevresindeki galaksiyi şimdiye kadar rastlamadığımız bir hızla yiyor. Keşif, galaksilerin oluşumuyla ilgili halihazırdaki modelleri yeniden gözden geçirmemize yol açacak”  dedi. Ayrıca kara deliğin yaklaşık olarak 12 Milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor yani evrenin oluşumundan sadece 2 Milyar yıl sonra oluşmuş bir kara delikten söz ediyoruz. Bu ışığın kaçamadığı kara delik bilim dünyasını aydınlatacak bir ışık olabilir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir