Gebze Teknik Üniversitesinden Kendini Onarabilen Malzeme Atağı


Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden araştırmacılar, TÜBİTAK’ın “Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında kendini onarabilen Polimer malzeme geliştirdi. Bu sayede tamir maliyetlerinde ciddi tasarruf hedefleniyor.
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlke Anaç, yaptığı açıklamada malzeme uygulamalarında hataların veya hasarların kaçınılmaz olduğunu belirtirken herhangi bir hasar durumunda onarımın imkansız yada maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade etti.
Bu yol ışığında geliştirilen polimer malzeme kendisini bir gün içerisinde yüzde 95 oranında yenileyebiliyor. Bununla birlikte sıcaklık 40 – 50 derece seviyelerinde seyir ettiğinde onarım süresi 1 saate kadar düşüyor. Malzemenin kullanım alanlarına uçakların yakıt tankları, ekran çatlakları, savunma sanayisi örnek olarak verilebilir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ticari ürünün çıkması hedefleniyor.
Kaynak; AA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir