Gelecekte İstanbul Trafiği Sürücüsüz Araçlar İle Çözülebilir


Merhabalar, bugünkü yazımızda inansız ulaşım araçlarından biraz bahsedeceğiz. Yazımızın başlığında bir hayli iddialı cümle kullandık ancak evet, İstanbul trafiği gelecekte sürücüsüz araçlar ile çözüme kavuşabilir. Tabi bunun yaşanabilmesi için bir iki ufak yol düzeltmesi gerekiyor ancak o bizim sorunumuz değil.
Her neyse, yazımıza devam edecek olursak sürücüsüz araçlardan biraz bahsetmemiz gerekiyor. Adından da anlaşılacağı üzere araç içinden insanın kontrolünü minimize ederek bir bilgisayar tarafından aracın hareket ettirilmesi söz konusu bu teknolojide. İşin içinde gelişmiş bir bilgisayar olunca bunun neredeyse her alanda insandan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Tesla’nın CEO’su Elon Musk, insanların otomobil kullanmasının yasaklanabileceğini dile getirmişti.mercedes-benz-f015-luxury-rooteto3-1200-x-750
İnsansız araçları sadece otomobiller ile sınırlandırmamak gerek. Uçaklar, gemiler, toplu taşıma araçları gibi bir çok ulaşım taşıtını bu durumun içine koyabiliriz. İnsansız araçların gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte önümüzdeki yıllarda trafik ışıklarının bile kaldırılabileceği söylenmekte. MIT’nin hazırladığı bir videoda tam olarak bunu bizlere gösteriyor diyebiliriz.
Amacımız her ne kadar İstanbul trafiğini çözmek olsa da bu işin bir iki ilginç yanı var diyebiliriz. Arabamızı bir yapay zekaya teslim ettiğimizde aslında tüm inisiyatifi de ona bırakmış olacağız. Olası bir kaza anını düşünün.. Eğer araç sizi korumayı temel alıyorsa kazada diğer insanların rolü pek olmayacak gibi. Öncelik yayalar ve diğer canlılar ise farklı durumlarda sizin can güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Tabi bunlar teoriden ibaret.xc_24_dwn_20_2014_hres (1280 x 853)
Mevcut adımlara baktığımızda araçları sürücüsüzleştirmeye çalışan bir sürü firmayı görüyoruz. Google, Tesla gibi teknoloji firmalarının da çalıştığı bu alanda aslında ilk örnekler günlük yaşantımızın içine girmiş durumda. Öyle ki Google’ın sürücüsüz aracına polisin ceza kestiğini bile gördük. Ayrıca toplu taşıma kanadında ise İngiltere’nin bu yıl GATEway projesi ile ilk adımı attığına şahit olacağız.
Konuyu toparlayacak olursak gelecekte sürücüsüz araçların gırla olduğu bir şehirde yaşıyor olmamız kuvvetle muhtemel. İnsanların uymadığı kurallara uyan bu araçlar hem yayalar hemde şehir trafiği için son derece iyi olacak. Sadece trafik kazalarında ölen insanlar yılda 1 milyonu aşıyor, bu sayede o sayıyı oldukça düşürebiliriz. Aynı durum yolcu gemilerinde, uçaklarda da geçerli durumda.maxresdefault
İnsansız araçlar için ülkelerin ciddi bir yasa çalışması yapması gerekiyor, zira kaza sonucu kimin suçlu olduğunu karar verilmeli. Otomobil firması mı yoksa aracın içindeki mi? Tabi araçların Hacklenme konusu da var ki o farklı bir makale konusu olmaya aday. Bu yazımızın artık sonuna geldik, sürücüsüz araçlar ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Kazasız yolculuklar dileriz..


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir