HTC One ( M7 ) Lollipop 5.0 İncelemesi


Yakın takipçilerimizden biri olan Ataberk Uzkal, sahip olduğu HTC One M7 cihazına gelen Lollipop 5.0 güncellemesindeki deneyimlerini bizler ile paylaştı. Aynı zamanda ben de cihazı bire bir test etme fırsatı yakaladım. İlk izlenimlerimize göre güncelleme oldukça olumlu etki yaramış diyebiliriz.

Kilit Ekranı

Güncellemenin ardından göze çarpan ilk şey kilit ekranında ki değişiklikler oluyor. Kilit ekranından bildirimlere daha rahat ulaşılması sağlanmış. Eski sürümde kilit ekranında bildirimler şeffaf bir arayüzle gösterilirken güncelleştirme ile beyaz barların içine alınmış ayrıca kilit ekranının animasyonu da değişmiş.Bildirim ekranında gözle görülür büyük bir değişime gidilmiş eskiden siyah tam ekran üzerinde görülen bildirimler güncelleme ile koyu gri ve beyaz  barlar olarak materyal dizayna uygun tasarlanmış. Kısayol ayarlarına ise ulaşım epey kolaylaştırılmış.
Ana Ekran

 
 
Ana ekran ve uygulamalar menüsünde çok fazla değişiklik yapılmamış ancak geçiş animasyonları daha yumuşak ve daha akıcı. Böylece göze hoş gelen bir kullanım sağlanmış.
Yeni gelen ikonlar Lollipop‘un materyal dizaynına yakışır şekilde oldukça güzel duruyor. Renk ve tasarım uyumu olarak HTC arayüzüne oldukça yakışmış.

Kamerada eskiden fotoğraf ve video bölümleri ayrı iken güncelleme ile birleştirilmiş daha kolay bir kullanım sağlanmış. Selfie ( Özçekim ) ve Zoe kamera da değişiklik yapılmamış sadece Selfie moduna video eklenmiş. Güncellemeden önce video bölümünde ön ve arka kamera seçimi yaparak ulaşılabiliyordu. Bunlar birleştirilerek kullanıcı için rahatlık sağlanmış. Kameraya Split Capture ( Bölünmüş Çekim ) ve Photo Booth ( Fotoğraf Kabini ) modları eklenmiş. Split Capture modu önce arka kamera ile fotoğraf çekip hemen ardından ön kamera ile kendinizi çekmenizi sağlıyor. Photo Booth modu art arda fotoğraf çekip ktucuklar şeklince birlişetiriyor bir nevi fotograf düzenlemesini anında yapmanızı sağlıyor. Fotoğraf çekildikten hemen sonar üzerinde düzenleme yapabilmeniz için de bir kısayol konulmuş.

Genel Değerlendirme

Genel olarak performans artışı hissediliyor. Tasarım başarılı olmuş ancak bildirim ekranında koyu gri görüntüyü ve bildirim ekranının daralmasındaki değişimi Ataberk pek beğenmediğini söyledi. En beğendiği nokta iste kullanıcının rahatı düşünülmüş kısa yollar ve ulaşım kolaylaştırmaları olmuş. HTC güzel iş çıkartarak gecikmeyi kısmen de olsa telafi etmiş, kullanıcılarını memnun etmiş gibi görünüyor.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir