Türkiye, SpaceX'in Mars Projesine Ortak Olabilir


Acaba…?

Sizden olası bir eleştiri almamak adına yazımızın en başında belirtelim; henüz hiçbir şey net değil.
Bir süre önce Bloomberg HT‘ye demeç veren veren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bülent Gedikli, bizleri de ilgilendiren önemli söylemlerde bulundu. Bildiğiniz gibi çeşitli yatırımlara finansman sağlamak için geçtiğimiz yıl Varlık Fonu kurulmuştu. Şimdilik Varlık Fonu için istenen sonucun ortaya çıkmadığını ancak daha yeni bir yaklaşım olduğu için sabırlı olmada faydalı olduğunu belirten Gedikli, yakın zamanda yurtdışında ortaklıklar kurulabileceğini aktardı ve sistemden ümitli olduğunu belirtti.

Gedikli konuşmasının bir bölümünde ”…Fon yeni organizasyonuyla yakında işlerlik kazanacak. Fon, stratejik ortaklıklar kurabilir. SpaceX Elon Musk’ın projesine bile ortak olabilir” açıklamasında bulundu. Henüz değerlendirme aşamasında olduklarını belirten Gedikli, somut bilgiler vermedi. Şimdilik sadece bir söylemden ibaret olsa da SpaceX’in de maddi anlamda Mars Projesi için desteğe hayır demeyeceğini de biliyoruz. Yani bizden gelecek somut bir adım Elon Musk ve SpaceX’i cezbedecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

SpaceX, Elon Musk, Ay Üssü, Mars Şehri ve Dünya’da Roketli Yolculuk!

Zira her ne kadar SpaceX ve Elon Musk, maliyetleri düşürmeye çalışıyor olsa da 2020’li yıllarda Mars’a gitme planı çok yüksek maliyetli bir iş. Zaten Musk’da maddi konuda yeterli seviyede henüz olmadıklarını da belirtiyor.
Umarız yakın zamanda somut bir adımın atıldığını görürüz. Bakalım ilerleyen dönemlerde neler olacak.
#Kaynak; BusinessHT


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir